„Ten wspaniały sowiecki podarunek”, czyli o głęboko zakorzenionym micie – wytworze propagandy komunistycznej. Co gorsza, wychodzi on naprzeciw niemieckiej polityce historycznej…

w II wojna światowa/PRL


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

mitDostaliśmy „Wrocław za Lwów, Szczecin za Wilno”. Do tej pory wiele osób traktuje to jako oczywistość i uważa, że „wyszło nam to na lepsze”. „Sowieci dokonali wielu zbrodni, ale tu zyskaliśmy” – taki przekaz słyszymy nie raz. Pomijając, że niemoralny, to oparty na kompletnej niewiedzy. Mit o „sowieckiej przysłudze” wciąż straszy i ma się zupełnie dobrze.

W przypadku zmiany polskich granic zastosowano podobny schemat propagandowy jak wobec Armii Krajowej, która po 1945 roku stała się nagle „faszystowska”, a nawet współpracująca z Niemcami. Walka przeciwko Armii Czerwonej, która wszak pokonała Hitlera, czyniła z definicji „faszystą” każdego sowieckiego przeciwnika. Nie miało przy tym najmniejszego znaczenia, że to przecież Armia Czerwona zaatakowała w 1939 roku Polskę, ani też to, że przeciwko naszemu krajowi zawarła wtedy sojusz z Niemcami. Propaganda sowiecka robiła swoje, niektórzy w nią wierzyli, a są i tacy co wierzą do dziś.

Tak więc skoro sowieci zrobili nam z ziem zachodnich „tak wielką łaskę” i „wspaniały podarek” to, oczywiście, negowanie tego prowadziło prędzej czy później do celi więziennej UB, a potem do SB-ckich szykan. Jeśli bohater AK Kazimierz Moczarski został zamknięty w jednej celi z niemieckim zbrodniarzem Jurgenem Stroopem, to oczywiście każdy kto śmiałby powiedzieć, że Lwów jest polski byłby niczym faszysta, który chce Polakom odebrać Ziemie Odzyskane – zdrajca narodu.

Tęsknota wysiedlonych polskich rodzin za „radzieckimi sprawiedliwie uwolnionymi” Ziemiami Lwowską i Wileńską była i jest bardzo silna. Dlatego mechanizm sowieckiej indoktrynacji starał się wywołać w umysłach młodszych pokoleń – urodzonych w czasie wojny i po jej zakończeniu – zbitkę: „Jeśli mówisz o polskim Lwowie lub Wilnie to jesteś jak rewizjoniści niemieccy wobec Wrocławia, czy Szczecina”. A przecież „zyskaliśmy bo słowiańscy bracia zrobili nam przysługę”. Do dziś przekonanie to przetrwało w zmodyfikowanej formie: „A co mają Niemcy powiedzieć na Wrocław?” Tyle, że dziś coraz więcej osób wzrusza się już nie „szczodrością sojuszników z bohaterskiej Armii Czerwonej”, lecz niedolą wysiedlonych niemieckich przyjaciół. To swoista schizofrenia: z jednej strony – „biedni Niemcy też zostali skrzywdzeni”, z drugiej – co by tam ten Stalin nie narobił to za sprawą Ziem Zachodnich i tzw. „zamiany” dobrze się stało…

Zadajmy więc sobie podstawowe pytanie: czy sowieci zmienili nasze granice by zrobić nam dobrze jako „nieocenionemu sojusznikowi w ramach polsko-sowieckiego braterstwa broni przeciw Niemcom”? Czy też może cynicznie załatwiali swoje interesy geopolityczne? Rozumiem, że gdyby zostawili nam Lwów i Wilno, a przy okazji zadbali, żeby trafiły do nas Szczecin i Wrocław, to byłby to jakiś altruizm. Pomijając już fakt, że i tak brali wszystko, uzyskując faktyczną władzę nad Polską. Wtedy legalne polskie władze na uchodźstwie straciłyby sporą część argumentów.

Co więcej – sowieci mogli zrobić jeszcze bardziej nośne propagandowo posunięcie – wystarczyło zadbać by powojenna Polska miała przynajmniej trochę większą powierzchnię niż przedwojenna. Ale najwyraźniej aż takie „dobrodziejstwo” nie było im wtedy potrzebne. I mimo to nadal spotyka się ludzi, którzy w tę „wspaniałomyślność” sowietów wierzą. „Stalin wprawdzie był zbrodniarzem, ale z tymi granicami to zrobił nam prezent i teraz to jest nawet i lepiej”.

Zdecydowana większość Polaków żywi jednak do dziś negatywne uczucia w związku z utratą Lwowa i Wilna. I to głównie wobec sowietów, względnie Rosjan, w nieporównanie mniejszym stopniu wobec Ukraińców czy Litwinów. Czasami zastanawiam się, o ile silniejszy byłby dzisiaj w Polsce lobbing prorosyjski i neosowiecki, gdyby Rosjanie rozwiązali wtedy tę sprawę bardziej inteligentnie, bardziej na korzyść Polski. Trwale zdołaliby pewnie wtedy wyeliminować argument krzywdy terytorialnej. Jednak – jak uczy historia – żądza rabunku zawsze była u nich silniejsza.

Tym, którzy nadal są przywiązani do tezy o sowieckiej wspaniałomyślności, warto przypomnieć kilka podstawowych faktów. W II wojnie światowej występowaliśmy w zupełnie innej od Niemców roli. Jak powiedzieliby Amerykanie, my byliśmy „good guys”, oni zaś „BAD GUYS”, choć dziś nasi zachodni sąsiedzi usiłują zrobić z siebie taką samą jak i my ofiarę „nazistów”. Ponoć nie mieli na nic wpływu, byli niewinni i potem potraktowano ich zbyt ostro – na równi z owymi „nazistami”.

Jednak najwięksi nawet reinterpretatorzy historii mają nadal dziwną trudność z narysowaniem granicy między owymi „skrzywdzonymi Niemcami” a gorliwymi trybikami ówczesnej niemieckiej machiny zbrodniczo-wojennej, zwanej obecnie „nazistami”. Warto bowiem pamiętać, że machina ta wygrała w Niemczech demokratyczne wybory, a nie przyszła narzucona i „chwyciła Niemców za pysk”, tak jak potem komuna chwyciła Polaków. W czasie wojny ojcom i matkom naszych obecnych zachodnich braci bynajmniej nie wystarczył Breslau i Stettin. Chciali mieć Danzig i Posen. Naród niemiecki zgodnie cieszył się i korzystał z wojennych „nabytków terytorialnych”, a przy okazji ze zrabowanych polskich dzieł sztuki, krów, kiełbas i polskich niewolników. To nie były ofiary – to byli kaci. Mieli na sumieniu większość z 6 milionów zamordowanych w tej wojnie Polaków i zrównanie z ziemią wielu polskich miast, w tym naszej stolicy.

Niemcy mieli szczęście: mimo tych swoich strasznych czynów, większość z nich znalazła się po wojnie w lepszym obozie, bogatym i demokratycznym. My – nie z własnej woli – w komunistycznym dziadostwie. Również za ich sprawą staliśmy się na dziesięciolecia żyjącymi w ucisku nędzarzami. Co nie przeszkadza dziś potomkom naszych sąsiadów pokpiwać sobie od czasu do czasu z naszych odziedziczonych po tamtych czasach porządków. W naszym narodzie nie ma już antyniemieckości jako takiej i niech jej nie będzie. Ale żyje wielkie i uzasadnione poczucie krzywdy. I będzie żyć dopóki będzie żyć pamięć ludzka i historyczna.

Jedynym realnym zadośćuczynieniem jakie Polska i Polacy kiedykolwiek dostali od Niemiec za całkowite zniszczenie naszego kraju, są właśnie Ziemie Zachodnie. Każda wyciągana po nie niemiecka ręka będzie przez nas traktowana jako neowojenny bandytyzm. To należna nam rekompensata a nie żadne odszkodowanie od sowietów za odebrane nam Kresy Wschodnie. Dlaczego musieliśmy stracić terytoria będąc w obozie zwycięzców? Przegrany – sprawca bijatyki – płaci, ale dlaczego wygrany, który był jej ofiarą? Dlatego jeśli ktoś wypowiada dziś tekst: „A co mają powiedzieć Niemcy na Wrocław?” – zaprzecza moralności. Nie jest to także pogląd polski, tylko sowiecko-niemiecki.

Żaden Polak i żadna polska partia – gdyby działała niezależnie – nie oddałaby w tamtych powojennych czasach Wilna i Lwowa. Niestety, sowieci nasze planowane odszkodowanie od Niemiec uznali za dobry pretekst do rabunku polskich Ziem Wschodnich. Co więcej – zdołali nam jeszcze wmówić, że robią przysługę. Łatwo było Stalinowi „obdarowywać” nie ze swojego…

I na koniec zadajmy sobie jeszcze pytanie: czy na tej zamianie rzeczywiście skorzystaliśmy? Lepsze położenie strategiczne? Nie – na wschodzie jest zdecydowanie gorsze niż przed wojną. Bardziej uprzemysłowione ziemie? Pewnie byłyby takie – w świetle przedwojennych statystyk – gdyby nie całkowita destrukcja infrastruktury w wyniku wojny, a przede wszystkim późniejszego masowego sowieckiego rabunku. Tak więc polscy ekspatrianci z w miarę nietkniętego Lwowa, Wilna i Grodna byli przesiedlani na kupę gruzów Breslau, Stettin, czy Danzig. Jeśli dzisiaj istnieje w tych miastach niemiecka hanzeatycka starówka, to odbudowana polskimi rękoma.

Jak zostawiliśmy miasta kresowe, tak przeważnie zostały, a niemieckie – podnieśliśmy z ruin. Wraz ze wschodnimi ziemiami straciliśmy unikalne środowiska regionalne, kulturowe i historyczne, własną przeszłość i świadectwo naszej dawnej potęgi. Czy zyskaliśmy?

Aleksander Szycht, źródło: Kresy24.pl

(3221)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

5 komentarzy

 1. Stało się tak, a nie inaczej, nie ruszymy przeszłości z posad, nie ożywimy ofiar na Wołyniu, nie cofniemy powstania Warszawskiego do którego wywołania przyczynili się sowieccy agenci.
  A skoro żyjemy i będziemy żyć w państwie teraźniejszym to też trzeba się zacząć odnajdować w czasach obecnych. A więc jakie mamy uwarunkowania?
  Tylko z pozoru Niemcy są miłym dla nas sojusznikiem. W rzeczywistości nie podpisały z nami traktatu pokojowego a niemieckie rządy nie chcą jasno odmówić licznej rzeszy Ziomków i ich spadkobierców planu odzyskania naszych miast na naszym zachodzie. A przecież tam już przyrośli jak kiedyś do Lwowa młodzi Polacy, i zresztą starzy też. Tam się urodziły pokolenia, tam się wychowały, tam powstała nasza kultura a w większości tych ziem Polacy stanowią ogromną większość narodową.
  Ale to nie znaczy, że ziemie te nienaruszalnie należą do Polski. 80% mediów w Polsce kontrolują firmy z Niemiec. To wyjątkowe zaangażowanie nie musi być przypadkowe.
  Wiemy więc mniej więcej co mamy na zachodzie. A co mamy na wschodzie. Nasze były terytoria, z których w bestialski sposób przymusowo wygnano miliony Polaków, wielu wymordowano lub zamęczono na Syberii lub w Kazachstanie. Mamy miasta zamieszkałe przez ludzie posługujących się innymi językami, często nieprzychylnych Polakom. Zdolność kierowania przez Polskę wydarzeniami na wschodzie jest znikoma, ponieważ Polska nie posiada mediów w krajach ościennych. Nasze elity zachowują się w każdej sprawie służalczo, jak zakompleksiony pies zarówno PIS jak i PO. Innych nie mamy, no może Korwin Mikke, ale jemu jeszcze daleko.
  W tej sytuacji próba uzyskania kontroli nad jakimikolwiek ziemiami na wschodzie mogła by więc wywołać takie skutki, że Niemcy użyli by mediów by podburzyć na przykład Śląsk przeciwko Polsce a na wchodzie dostalibyśmy jeszcze łomot zyskując zajadłych wrogów na długie dziesięciolecia i wpychając n trwałe w objęcia Rosji nasze państwa „buforowe”.
  Podsumowując może i warto tęsknić i nie zapominać o naszych ziemiach na wschodzie, ale w obecnym stanie Polska nie powinna sobie brać do serca prób ich odzyskania bo po prostu nie ma na to nawet ułamka niezbędnych sił a ponadto wiąże się to z gigantycznym ryzykiem dla obecnie kontrolowanego terytorium
  Nie dlatego, że się boimy, ale dlatego, że myślimy.
  Dla osób, które jeszcze nie zaczęły myśleć a interesują się polką polityką zagraniczną niezbędna jest lektura książki Rafała Ziemkiewicza „Jakie piękne samobójstwo”. Nie tylko polecam, ale wręcz uważam, że bez zapoznania się z przemyśleniami i wywodami autora nie powinno się włączać do dyskusji na ten temat.

 2. Jest to jeden z nielicznych artykułów o których przekazie myśli się przez resztę dnia i którego poszczególne zdania czy akapity czyta się po kilka razy. Dziękuje Szanownemu autorowi i redakcji Niezłomnych. CHWAŁA WIELKIEJ POLSCE!

 3. To nie była przysługa tylko fuks, bo mogło być jeszcze gorzej, albowiem mogliśmy stracić nie tylko Kresy to jeszcze nie dostać Ziem Zachodnich. Jak na kraj który został totalnie pokonany zniszczony i poddany obcej łasce i woli to trzeba przyznać, że zwyczajnie tak po polsku jak zawsze w historii – wyszło średnio. Gdyby przedwojenna Polska była tak silna jakim był choćby Izrael po powstaniu w 1948 czyli zmilitaryzowanym krajem, gdzie każdy ma i potrafi posługiwać się bronią to w 1939 nie weszliby sobie tak po prostu do Polski, a my mielibyśmy nie tylko Kresy ale i Ziemie Zachodnie i Królewiec, a Berlin na pewno nie byłby stolicą Niemiec o ile by w ogóle istniał. A tak jak dzisiaj słyszę dyskusję, czy Polska powinna mieć broń jądrową czy biologiczną to jest mi żal i wstyd, że w ogóle to podlega dyskusji. W świetle naszej historii wręcz obraźliwe dla naszych poległych i pomordowanych przodków.

 4. Bezmyślność i ślepota tego artykułu mnie poraża.
  Pomyślmy więc w kilku punktach o konsekwencjach..
  O zacofaniu ziem wschodnich, nawet nie ma co wspominać. Już druga Rzeczpospolita namęczyła się z nimi, z marnym skutkiem.
  Ale pomyślmy, co by było w 1989 roku, gdyby Wilno, Lwów były Polskie? Czy wyobrażamy sobie tragiczny spór z Litwą, niekończące się próby dogadania się z powstającą Ukraina? Czy wyobrażamy sobie ten nierozwiązywalny węzeł gordyjski z mniejszościami naradiwyni, nienawidzącymi nas na wschodzie? Już nie wspominając o możliwości wojny, w której to my, nie Ukraina jesteśmy w takiej sytuacji jak dziś…
  Tylko ktoś o straszliwie ograniczonej wyobraźni nie widzi tych faktów. To byłoby szaleństwo….
  Oczywiście Stalin niczego nie robił z dobroci, to jasne. Ale dziś możemy tylko dziękować losowi, że nasza Ojczyzna przesunęła się na zachód, nie na wschód, a nacwschodxue nie mamy problemów z narodami, które z pewnością nie rzuciłyby się w pełne miłości ramiona Polski….
  Myślcie ludzie, zamiast ślepnąć od odrealnionych resentymentów. Myślenie ma wielką przyszłość…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.