Tego filmu nie chce pokazać żadna telewizja. Ślady zbrodni wołyńskiej, które odbierają mowę. „Po powrocie do kraju przez trzy tygodnie nie mogłem dojść do siebie”

w II wojna światowa


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

wolyn Robert Kmieć zajmuje się poszukiwaniem skarbów od kilkunastu lat. Wyciąga z jezior czołgi, samoloty i wozy opancerzone. Dla niego ta praca jest odkrywaniem historii, często makabrycznej, brutalnej i niewygodnej politycznie. Tak jest w przypadku rzezi wołyńskiej, podczas której tysiące naszych rodaków straciło życie. W rozmowie z Menstream.pl opowiada, jak trudno dotrzeć z prawdą do społeczeństwa.

Wywiad na stronie Menstream.pl

Robert Kmieć podczas pracy
Robert Kmieć podczas pracy

MENSTREAM.PL: – Jak to możliwe, że Ukraina pozwoliła zbliżyć się polskim badaczom do miejsca zbrodni? To przecież niewygodne fakty.
ROBERT KMIEĆ: – Dostaliśmy od władz Ukrainy zezwolenie na kilka dni pobytu w okręgu wołyńskim. Pojechał z nami również Adam Sikorski, znany z telewizyjnego programu Było, nie minęło. To on dokumentował całą ekspedycję. Były dwa wyjazdy, w ubiegłym roku i wcześniej, dwa lata temu. Można powiedzieć, że nasze poszukiwania były trochę półlegalne.

[…] nie mogliśmy przecież powiedzieć wprost Ukraińcom, po co tak naprawdę jedziemy na Wołyń.

Akurat zdarzyło się, że prezydent Bronisław Komorowski miał spotkać się z prezydentem Ukrainy na otwarciu polskiego, powojennego cmentarza. To było niedaleko miejsca, które chcieliśmy sprawdzić. Tłumaczyliśmy więc, że jesteśmy na miejscu w związku z tym wydarzeniem. To była nasza przykrywka.

– I nikt nie obserwował, co tam robicie? Trochę trudno w to uwierzyć.
ROBERT KMIEĆ: – Oczywiście byliśmy sprawdzani. Funkcjonariusze KGB co rusz przyjeżdżali, przyglądali się, wypytywali i patrzyli na ręce. Zdarzało się, że chcieli utrudnić nam poszukiwania podrzucając gdzieś niewybuch.

[…][quote] To, co zobaczyłem na Ukrainie, ma się nijak do tego, co oglądałem wcześniej, w kilkunastoletniej karierze poszukiwacza. Nieraz miałem do czynienia z grobami żołnierskimi, z których wyciągaliśmy czaszki i kości. Widziałem już po pięćdziesiąt osób pochowanych zbiorowo. Stojąc jednak nad mogiłami w Wołyniu, coś ścisnęło mi serce. Jeszcze po powrocie do kraju, przez trzy tygodnie nie mogłem dojść do siebie. Do dzisiaj trudno dobierać słowa, gdy o tym opowiadam.[/quote]

– Co tak Panem wstrząsnęło?
ROBERT KMIEĆ: – To może zrozumieć tylko osoba, która stoi nad grobem, w którym spoczywa nie jedna osoba, lecz dziesiątki dzieci powrzucanych jedno na drugie. Bo większość zwłok w odnalezionych przez nas mogiłach, to były właśnie dzieci, w różnym wieku. Znajdowaliśmy szczątki dwulatków, czterolatków, dziesięciolatków.

wolyn

– Żołnierze Ukraińskiej Powstańczej Armii nie oszczędzali przecież nikogo. Mordowano całe rodziny, bez wyjątku.
ROBERT KMIEĆ: Tylko w jaki sposób. W niektórych czaszkach małych dzieci były dziury wielkości pięści, zapewne od uderzenia młotkiem lub siekierą. Przecież to jest niewyobrażalne, żeby tak postępować z drugim człowiekiem. Pytaliśmy też Ukraińców, którzy zainteresowani podchodzili do nas, czy pamiętają tamte lata. Niektórzy zgodzili się mówić.

[…] Akurat prowadziliśmy prace przy ukraińskiej wsi Ostrówki. Lasy i pola obok tej miejscowości do dzisiaj noszą miano trupiego pola, pobliscy mieszkańcy bez problemu potrafią je wskazać. To tam Ukraińcy wymordowali setki Polaków, pozostawiając ciała bez pochówku. W lasach walały się trupy, które stały się później pożywką dla kruków. Dopiero po dwóch tygodniach armia rosyjska, która zajęła tamte ziemie, nakazała pobliskim mieszkańcom wykopać mogiły i zrzucić do nich zwłoki. Odór rozkładających się ciał było ponoć czuć w promieniu kilku kilometrów, a zwłoki kobiet, dzieci i mężczyzn były już tak rozłożone, że trzeba było ściągać je do mogił bosakami i widłami, bo już się rozczłonkowywały, odpadały ręce, nogi i głowy. I my te mogiły właśnie odkryliśmy.

[…] No i byli jeszcze wspomniani funkcjonariusze z KGB, którzy nas nachodzili. Pamiętam, jak mundurowi przyjechali i rzucili wszystkich na maskę samochodu. Rewizja, pytania, oglądanie sprzętu. Było ich kilku. Dowódca przez dłuższy czas wydzwaniał do swoich zwierzchników z pytaniem, co z nami zrobić. W końcu odpuścili, bo nie znaleźli podstaw do zatrzymania. Mieliśmy szczęście. Innym razem prawie się zdemaskowaliśmy. Mundurowi byli o krok, by zobaczyć ogrom naszych odkryć.

Gdy już zorientowaliśmy się, z czym mamy do czynienia, trzeba było wszystkie szczątki opisać, skatalogować i policzyć. Pomagali w tym archeolog oraz antropolog, których mieliśmy w naszej ekipie. Wszystko układali skrzętnie na workach, rozłożonych na ziemi obok grobowca. Robiliśmy dokumentację, fotografie, by nikt nie zarzucił nam bezczeszczenia ciał. Nagle usłyszeliśmy dźwięk silnika. To były dwa samochody KGB. Na szczęście droga przez pola była trudna, więc trochę zajęło im dotarcie na nasze stanowisko badawcze. Mieliśmy więc czas, by zareagować. Cztery osoby szybko wykopały nowy dół, do którego poskładaliśmy wydobyte już z mogiły szczątki i ponownie przysypaliśmy je ziemią. Na to poszła beczka, na niej porozkładaliśmy jedzenie, dla niepoznaki. Jak Ukraińcy dotarli na miejsce i zajrzeli do mogiły, było w niej chyba sześć ciał. Tylko tyle znaleźliście? zapytali. Pokręcili się trochę po obozowisku i odjechali.

wolyn

– Co się później stało z tymi wszystkimi szczątkami? Nadal są zakopane na trupim polu?
ROBERT KMIEĆ: – Nie mogliśmy tak tego zostawić. Wszystkie odnalezione przez nas zwłoki zostały przeniesione na polski cmentarz, gdzie została odprawiona msza przez polskiego księdza.

– Na tym samym cmentarzu, na którym mieli spotkać się prezydenci?
ROBERT KMIEĆ: – Tak. Z jakiś powodów, których nie znam, do spotkania głów obu państw jednak nie doszło. Były jednak osoby z Polski, rodziny pochowanych tutaj w czasie wojny rodaków. Przyjechali również przedstawiciele duchowieństwa ukraińskiego. Pamiętam, że jak zaczęła się część mszy, podczas której chowano wszystkie znalezione przez nas szczątki, opuścili oni cmentarz i stali za płotem. Wszyscy byli w szoku, nie rozumieli takiego zachowania.

– Jak Pan je interpretuje?
ROBERT KMIEĆ: – Jestem prostym człowiekiem, nie wiem, co o tym sądzić. Najważniejsze było dla mnie wtedy upamiętnienie pamięci zamordowanych.

– Na trupim polu też stanął jakiś znak, przypominający o tej zbrodni?
ROBERT KMIEĆ: – Ukraińcy pozwolili nam wyciąć dwa drzewa. Zbiliśmy z nich krzyż, który tam stanął. Tylko w ten sposób, oraz krótka modlitwą, mogliśmy oddać hołd wymordowanym rodzinom.

Co stanie się z zebranym przez badaczy materiałem? Przecież robiliście zdjęcia, kręciliście materiał filmowy.
ROBERT KMIEĆ: To nie zginie. Adam Sikorski robi na jego podstawie film dokumentalno-fabularyzowany. Mogę już zdradzić, że obraz będzie miał premierę we wrześniu tego roku, będą pokazy w Warszawie. Po premierze można spodziewać się niemałego zamieszania.

[quote][…] Tylko ten film przedstawi prawdę historyczną, pokażemy doły śmierci, które zastaliśmy w Ukrainie. Będą inscenizacje mordu, żadnego przekłamania. Moim zdaniem to bardzo wstrząsający materiał. Proszę sobie wyobrazić, że żadna stacja telewizyjna nie jest zainteresowana wyemitowaniem dokumentu, ponieważ jest zbyt drastyczny, zbyt bije w interesy ukraińsko-polskie. Na szczęście znalazł się człowiek, który wyłożył pieniądze na realizację projektu. Tyle mogę powiedzieć.[/quote]

Jeżeli były mordy, to trzeba pokazać, w jaki sposób ich dokonywano. Nie mówię, byśmy rozpętywali trzecią wojnę światową i szli na Ukraińców. Jednak dopóki władze tego narodu nie przyznają, że takie zbrodnie miały miejsce i nie potępią tego, co się wydarzyło, nie ma mowy o jakimkolwiek pojednaniu. Stepan Bandera, który ponosi odpowiedzialność za zorganizowane ludobójstwo polskiej ludności cywilnej na Wołyniu, nadal jest przecież traktowany u nich, jak bohater narodowy.

– Trzy lata temu zostało mu nadane największe odznaczenie państwowe na Ukrainie. Później je cofnięto.
ROBERT KMIEĆ: – Co z tego, jeśli w zamian postawili mu kolejny pomnik? Ponad osiem szkół na terenie Ukrainy nosi też imię Bandery, podobnie jak około dwieście ulic, nie mówiąc o innych instytucjach. Oni naprawdę uważają go za wielką postać. Jeszcze sporo czasu może minąć, nim zmienimy karty historii.

(58751)


Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

48 komentarzy

 1. a okupanci Polski brataja sie z banderowcami jak nigdy nic:-(to jest niepojete jak mozna na takie kanalie nadal glosowac!!

 2. Wstydem największym jest właśnie brak zainteresowania mediów tematem. Mam nadzieję, że nikt Wam nie zrobi pod górkę. Ludzie nie mają pojęcia co tam soę działo. Trzymam kciuki chłopaki!

 3. Mój Ś.P. dziadek zawsze mówił: Ukrainiec będzie zawsze Ukraińcem!
  a my im teraz jedzenie wozimy zamiast wspomóc naszych biednych rodaków, których nie brakuje w Polsce.
  Najlepszym sposobem na rozsławienie filmu będzie umieszczenie go na kanale Youtube wtedy oglądalność przewyższy największe oczekiwania!

  • Zablokuja raz dwa. Nie wiesz, ze to niepoprawne politycznie itp. itd. Niestety takie mamy chore czasy.

   • Na YT nie raz niezłe odloty są pokazywane, więc taki film ważny historyczny nie powinien mieć problemu. Nie popadajmy w histerię.

 4. oczywiście nie zamierzam usprawiedliwiać Ukraińców ale jakoś bratanie się z Niemcami Wam nie przeszkadza. Oczywiście to taka typowo polska cecha – ząb za ząb i cieszycie się z tego co się teraz dzieje na Ukrainie. Ja poznałam niedawno młode małżeństwo które uciekło z Donbasu i mieszkają teraz w Polsce. Czasem proszą mnie o pomoc w różnych sprawach. Nie wiem, może powinnam im powiedzieć że mają się walić i mają teraz za swoje?? Totalnie idiotyczne podejście i zupełnie nie katolickie jeżeli już zachaczamy o tematy religijne. No cóż, nie obawiajcie się zbytniej zarzyłości z Ukrainą – jest po prostu za biedna, aktualnie ważniejsze jest wchodzenie w cztery litery Niemcom którzy „tyle dla nas zrobili w czasie wojny”, zupełnie nie to co Ukraincy.

  • Moze jakby twoja rodzine tortulowali i zabili za to ze sa Polakami to miala bys inne podejscie. Poczytaj w internecie o 180 sposobach zabijania Polakow przez banderowcow Gwarantuje ci ze na sama mysl o tym co tam sie dzialo wymiekniesz.

   • Czy cała Ukraina jest w stanie wojny? Tylko wschodnie obwody i nie ma potrzeby przyjmowania uchodżców,nierch się osiedlaja u siebie na terenach wolnych od wojny. Podobnie z Syryjczykami -niecała Syria wojuje.

   • MOJ DZIADEK ZAWSZE POWTARZAL,,JAK SWIAT SWIATEM,UKRAINIEC-POLAKOWINI NIGDY NIE BEDZIE BRATEM”ODNALAZLAM 362 METODY ZABIJANIA POLAKOWhttp://dziennik.artystyczny-margines.pl/zestawienie-362-metod-tortur-stosowanych-przez-upa-na-polakach/

  • ” Czasem proszą mnie o pomoc w różnych sprawach. Nie wiem, może powinnam im powiedzieć że mają się walić i mają teraz za swoje??”
   – Najpierw zapytaj co sądzą o Banderze i UPA, zadaj też pytania, które zadał czeski Prezydent. Jeśli odpowiedzą, że to ich bohaterowie to powiedz, że mają się „walić” i niech spier… z Polski. Jeśli odpowiedzą, że jest im wstyd i przykro za to co .banderowcy zrobili Polakom – to pomagaj…. Czy jesteś w stanie wyobrazić sobie taką sytuację – pomagasz im, przyjaźnicie się, razem bawicie, spędzacie święta..A pewnej nocy oni przychodzą do ciebie mordują twoich najbliższych, zabierają dobytek i palą dom;tak samo postępują z twoimi sąsiadami. Niemożliwe? Tak właśnie było na Wołyniu i w woj. tarnopolskim!.

   • wiem co było na Wołyniu. Przecież to są zupełnie inni ludzie, wątpię aby obecni mieszkańcu Ukrainy chcieli naszej krzywdy. Wątpię aby wtedy Ukraincy (wszyscy) wiedzieli co się działo z polakami a wszędzie znajdą się zakały którzy będę krzywdzić i zabijać. Wątpię aby dzisiejsi mieszkańcy Ukrainy mieli pojęcie co się stało z Polakami.
    Poza tym ludzie ogarnijcie się. Pielęgnując nienawiść do niczego nie dojdziemy tylko do wojen i konfliktów. Ja wyznaję zasadę że człowieka oceniam po tym jaki jest a nie skąd pochodzi i jaką przeszłość polityczną ma jego kraj.
    W Auschwitz niektórzy Polacy byli blokowymi, sztubowymi, kapo, zachowywali się sadystycznie choć nie musieli – czy to znaczy że Żydzi mają teraz nas nienawidzić chociaż nasze obecne pokolenie nie ma nic wspólnego z tamtymi czasami?

    • hah chyba nie masz pojęcia jaka religie wyznajesz, zajrzyj czym tak naprawdę jest kościół. A co do zasady ząb za ząb, czy ty pomagałabyś osobie która np skrzywdziła kiedyś twoja rodzinę? wybaczałabyś i nadstawiała drugi policzek? Tu już nie chodzi o to zęby ich gnębić ale po prostu ignorować, żadnej pomocy być ze strony polaka nie powinno. Nie ważne jacy są, jakoś nie protestowali gdy zabijano polaków i przypuszczam ze jakby mogli to zrobili by tobie to samo. Pielęgnując nienawiść do niczego nie dojdziemy tylko zauważ ze to oni ja pielęgnują, a my co mamy patrzeć na to biernie? Jakoś nikt do tej pory za krzywdy Polsce wyrządzone podczas wojny nie zapłacił, mało tego nadal nas grabią i gnoja. Patrzą tylko jak zedrzeć jakiś grosz z polaka a ty mówisz jeszcze ze mamy ich wszystkich kochać, pomagać itp. Z takim podejściem każdy cie wykorzysta i żeby nie było żadnej nienawiści tutaj nie ma.

    • Wątpisz ? To możesz przeżyć straszne zdziwienie U nich Bandera nadal jest bohaterem a ideologia banderowska powszechnie wspierana przez państwo Nic się nie zmieniło moja droga Nic. Są fajni i mili a ja przyjdzie czas to ci poderżnął gardło

    • Przed meczem z Ukrainą przecież kibice ukraińscy wypowiadali się że zrobią nam drugi Wołyń. a jeżeli chodzi o wspomniany Auschwitz to raczej z tego co czytałem to właśnie żydzi pełnili takie stanowiska. niestety za Auschwitz nas nienawidzą.

    • Pani Obywatelko… roznica jest ogromna miedzy Hitlerowcami a Banderowcami …hitler noe udawal naszego pruyjaciela natomiast Banderowcy tak …mordy na Polakach nie skonczyly sie tuz z zakonczeniem wojny ….one trwaly kilka ladnych lat

  • Nie generalizuj – ja nigdy nie bratałem się praktycznie i mentalnie z zadnym Niemcem a tym bardziej NIE ZAMIERZAM TEGO ROBIC a Ukraincami.Obywatelko chyba jestes Ukrainką bo byki jakie stawiasz cie demaskuje. Pisz ty lepiej na forach swojego narodu i tam troluj.

  • Powiedz im. Walcie się. A zobaczysz ich prawdziwe oblicze. Ukraince maja we krwi zło. Bo to chazarzy a nie jacys ukraince. Nie podam zadnemu reki bo mi ja upierdoli

 5. obywatelka – Niemcy przeprosili za zbrodnie, potępili Hitlera i faszystów, a Ukraińcy czczą mordercę. tu jest różnica.

  • Niemcy przeprosili za zbrodnie a teraz co rusz fałszują historię „przypadkiem” propagując „polskie obozy koncentracyjne”. Pamiętaj, kropla drąży skałę…

   • zgadzam się. Mało tego, wielu Niemców uważa Hitlera za wielkiego człowieka, baa, znam nawet kilku takich Polaków. As Zapytaj przeciętnego młodego Niemca co wie o poczynaniach Hitlera i o tym co się działo w Polsce – guzik wie i guzik go to obchodzi a i tak do dziś nami gardzą.
    Podsumowując – nie chodzi mi o usprawiedliwianie tej okrutnej zbrodni ale nie wrzucajmy wszystkich do jednego wora. Czego ci ludzie są winni że mieli takie władze a nie inne? A my to w Polsce mało mieliśmy czarnych owiec, komunistów itp? Zło i dobro jest wszędzie.

    • Polecam wycieczkę na upaine a gwarantuje zmianę nastawienia. Bylem i widziałem, zachód Ukrainy to banderoowskie bydło w 70% a wschód bardziej ruski i nawet po ukrainsku nie chcą gadać

     • To prawda, wybranie się tam pozbawia złudzeń. Polecam taki wypad niedowiarkom i obrońcom. Na wschodzie mówią po prosto po rosyjsku i wolą do Rosji …. media o tym milczą. Niech każdy sobie sam odpowie dlaczego… Zakłamanie i budowanie braterstwa na fałszu i straszeniu Rosją.

   • A to pejsy czasem tak nie wmawialy ze te obozy to polskie i Polscy ich mordowali Trololo???

 6. To nie są zupełnie inni ukraińcy. Zobacz sobie na You tubie kto świętuje pamięć Bandery i OUN .Kto bierze udział w obchodach powstania SS Galizien, kto w mundurach SS uczestniczy w pogrzebach starych SS-manów. To nie są starzy ludzie , oni mają po 20-30 lat.Wystarczy pojechać do Lwowa ,żeby zobaczyć banderowców. Albo do restauracji w KIjowie i możesz zamówić sobie danie pt. Rzeż wołyńska. Smacznego

 7. ja rozumiem wscieklosc wynikajaca z bolu bezsilnosci wobec ukraiñskich zbrodniarzy i nie zamierzam ich bronic, bo jest to niemozliwe, lecz chcialbym zadac jedno pytanie : W jaki sposob chcecie pañstwo rozliczyc mordercow kiedy Ukraina bedzie pozostawac w sojuszu z Rosja ?, nie odbylo sie to w czasach rzekomej wiecznej przyjazni polsko-radzieckiej przez dziesieciolecia i jedynym mozliwym sposobem na zwyciestwo prawdy jest zantagonizowanie Rosjan i Ukraiñcow , co wlasnie ma miejsce , a my Polacy musimy jeszcze troszke poczekac by upomniec sie o swoje.

 8. I am truly shocked to read about the murderous actions of Ukrainians on Polish families, this is something I never knew, having lived in UK since 1947.
  The Russians were bad enough, when on 10th February 1940, as a child of six I and my mother and two sisters were forcibly removed into Siberia and only through the „miraculous” help of gen. Anders we all managed to flee through Tehran to Palestine where we spent remaining war years until finally settling in UK.
  The awful years as a child without childhood many of us suffered .. pitiful…

 9. Co na to pan komorowski,Sikorski,Tusk,Siemoniak ,Schetyna….uporczywie milcza na en temat i uroczyście przyjmuja w Polskim Sejmie poroszenko…czy to nie sa zdrajcy narodu Polskiego…

  • oczywsicie,ze to zdrajcy!Nasi przodkowie w Rzczypospolitejkiedy byla wolna.wielka i potezna wiedzieli jak z takimi postepowac

  • Lech Kaczyński też się bratał z wielbicielami Bandery. A Jarosław uparcie milczy na ten temat.

 10. Niestety, ale w Szczuczynie, Goniądzu, Radziłowie i Jedwabnem w 1941 roku, nasi rodacy nie byli lepsi od Ukraińców. Może na Ukrainie znajdzie się jakiśdrugi Mirosław Tryczyk, który opisze potworne zbrodnie swoich rodaków?

  • a co do mordowania żydów przez Polaków – to był odwet za KATYŃ pamiętamy kto strzelał w tył głowy oficerom i nie tylko , PRZECIEŻ TO BYLI ŻYDZI – Rosjanie pochodzenia żydowskiego , to było parszywe żydostwo pracujące w strukturach NKWD .

  • Nie znasz prawdziwych faktów tylko żydowskie kłamstwa o Jedwabnym ,podobnie jak o pogromie kieleckim. W Jedwabnym 200m od stodoły Niemcy otoczyli miejsce zbrodni kordonem i sami strzelali do żydów-w czasie ekshumacjii znaleziono niemieckie łuski i dlatego ją wstrzymano,zeby prawda nie wyszła na jaw.

 11. skoro żadna tv nie chce emitować tego dokumentu to poczekajmy do 7. 10. 2016 Odbędzie się emisja filmu WOŁYŃ; WÓWCZAS WSZYSCY DOWIEDZĄ SIĘ PRAWDY a naszym władzą będzie wstyd . APEL DO WSZYSTKICH ; PROSZĘ WPŁACAĆ NA KONTO FUNDACJI NA RZECZ FILMU WOŁYŃ KAŻDĄ KWOTĘ BO BRAKUJE NA DOKOŃCZENIE FILMU . pozdrawiam wszystkich popierających tą idee.Władysław.

 12. Tak się składa że wychowywałem się w Bieszczadach , ludzie z moich rodzinnych stron którzy przeżyli Niemiecki najazd nie byli w stanie porównać horroru najazdu Niemieckiego do Ukraińsko Rosyjskiego , Niemcy aniołami nie byli le to czego dopuszczali się Rosjanie a zwłaszcza Ukraińcy nam w dobie totalnej cyfryzacji w dobie komputerów nie jesteśmy w stanie sobie nawet tego wyobrazić . Szczerze mówiąc to nie podoba mi się podejście władz , żaden dotychczasowy rząd nie miał na tyle odwagi aby powiedzieć głośno o tym co z naszym narodem wyprawiali oprawcy i to nie o II WŚ chodzi , a zabory ?? Czy o tym ktoś w ogóle pamięta ?? Wg mnie plan był taki ; od samego początku My Polacy mieliśmy być tania głupia siłą roboczą dla reszty Europy , po części plan się powiódł ; ilu naszych Rodaków wyemigrowało za lepszym jutrem np do Anglii i jak są teraz traktowani – są podpalenia pobicia itp . Nasi przodkowie nadstawiali karku na każdej wojnie , przelewaliśmy krew w imię lepszego jutra w imię naszej przyszłości ale czy to chodziło o naszą Polską przyszłość , tego nie jestem pewien . Bo jak jest to każdy widzi , jeśli nie jesteś politykiem nie jesteś przy korycie to czy w naszym kraju da się żyć ? Nastający rządzący zachowują się za przeproszeniem jak baby na targowisku , byle tylko więcej i więcej zagarnąć dla siebie i mieć możliwość wytknięcia innym popełnionych błędów i tak mija kadencja no i trzeba drugiej trzeciej żeby znów móc naobiecywać dobić do własnego konta następnych kilku zer i …nic dobrego dla Narodu nie zrobić !!!!! Może pora wreszcie pomyśleć o nas o Narodzie a nie o własnym interesie , bo każdy Polityk który działa na szkodę Obywateli powinien być pociągnięty do odpowiedzialności , każdy powinien odpowiadać za swoje czyny a jak jest to widzimy , obrady nocne obrady północne chamstwo i grubiaństwo . Przykro żyć w takim kraju z taką śmietanką która jest u władzy , zbyt liberalne przepisy dla tych co u góry zbyt stresujące dni da tych co na dole hierarchii . Ośmielę się zacytować słowa piosenki która ma już swoje lata ale idealnie pasuje do aktualnej sytuacji …”Wyrwij murom zęby krat , Zerwij kajdany, połam bat , A mury runą, runą, runą , I pogrzebią stary świat!…”

 13. @obywatelko, albo jesteś beznadziejnie głupia, skoro nie potrafisz zrozumieć tak OCZYWISTYCH spraw, albo ukraińskim trolem. W obu przypadkach goń się stąd i nie marnuj ludziom czasu.
  Po co tłumaczyć tumanowi, skoro on i tak swoje. Idz, banderowcy ręcznie ci to wytłumaczą kim są!

 14. Nie bronię Ukraińców ale Polacy też mordowali Ukraińców, z równą bezwzględnością (w 14, 15 i 17 wieku). Każdy kraj na krew na rękach. I nie zgrywajcie aniołków. Poczytajcie sobie trochę historii.

  • A możesz panie historyk podać konkretne przykłady polskich mordów w 14,15 i 17 wieku na Ukraińcach ( a właściwie Kozakach)? Masz na myśli może tysiace zamordowanych jeńców pod Batohem czy może rzeź Humania i koliszczyznę ?

 15. Przemek ale Ukraincy to wynalazek austriaków z przełomu 19 i 20 wieku . Wczesniej nie było takiego narodu jak Ukarińcy ktorzy sa potomkami ludności napływowej .

 16. Wiem o czym ten Pan mowi. 11 osob z rodziny dziadka zginelo na Wolyni. Kolo Rowne. Szczegowow nie bede pisal. Ale sa gorsze in w
  Najlepszych horrorach. Chociaz moze to glupie poriwnanie. Ja tego
  Napewno im nie zapomne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu
BŁĄD: Sorry, human verification failed.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.