Tego dnia straciliśmy 48 procent ziem w stosunku do II RP. „Sowiecki komitet zniewolenia” nie tylko oddał pół Polski, ale pozwolił na narzucenie kolonialnych rozwiązań ekonomicznych

w II wojna światowa


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

W połowie sierpnia 1945 r. niepodległość Polski była już nie do uratowania. Teraz rozpoczął się proces całkowitego podporządkowywania władz nad Wisłą Kremlowi. 16 sierpnia 1945 r.Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego podpisał z ZSRS układ o granicy wschodniej. W myśl porozumienia wschodnia granica miała przebiegać wzdłuż tzw. Linii Curzona. W porównaniu z 1939 r. poza granicami Polski znalazło się ponad 180 000 km2 (48 % powierzchni II RP), które zostały włączone do ZSRS.

Umowa precyzowała także zasady otrzymywania przez Polskę odszkodowań za szkody wojenne, które Polska miała otrzymywać za pośrednictwem ZSRS. Sowieci w jaskrawy sposób zaniżali wysokość reparacji wojennych należnych Polsce. Rosjanie domagali się również 51 % udziałów w przedsiębiorstwach przejętych przez Polskę na ziemiach zachodnich, na co komuniści polscy przystali. Po zdecydowanych protestach Mikołajczyka Sowieci zrezygnowali z tego żądania, uzależniając jednocześnie wypłaty reparacji wojennych dla Polski od ogromnych dostaw do ZSRS węgla kamiennego po cenie dziesięciokrotnie niższej od cen światowych. Było to rozwiązanie iście kolonialne narzucone w dodatku na czas nieokreślony.

rozbior

(85)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.