Targowica? Komorowski chce nawiązać do XVIII-wiecznych wzorców i powołać ,,konfederację”, broniącą miejsce naszego kraju w UE [WIDEO]

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Bronisław Komorowski na antenie telewizji Wirtualnej Polski zdradził, że pora wrócić do sprawdzonych wzorców. Z charakterystyczną swadą podkreślił, że w ,,dawnej Polsce, do której PiS tak lubi się odwoływać, w czasach XVIII-wiecznych, była forma konfederacji”.

Komorowski chce montować wielki front społeczny ,,obrony naszego dobrego miejsca w procesie integracji europejskiej”. Byłyby zarówno protesty jak i praca uświadamiająca.

Warto dodać, że Komorowski, wraz z Lechem Wałęsą i Aleksandrem Kwaśniewski, wystosowali wspólny list, w którym wyrażają obawy, iż posstawa polskiego rządu może doprowadzić do marginalizacji naszego kraju i samowykluczenia z grona państw decydujących o przyszłości europejskiej integracji.

Polacy w swojej zdecydowanej większości chcą silnej, przyjaznej Polski w zjednoczonej Europie. Dlatego, mając na względzie skalę globalnych wyzwań i zagrożeń, które możemy rozwiązać tylko w europejskiej wspólnocie, apelujemy do polskiego rządu i wszystkich sił politycznych o odpowiedzialną politykę europejską

– nawołują prezydenci.

Prowadzący ,,W tyle wizji” zwrócili uwagę, że jeśli chodzi o XVIII wiek, Komorowski mógł mieć na myśli tylko dwie konfederacje. Internauci podchwycili, że targowicka była bardziej bliska obecnym ideałom. Wcześniej Michał Rachoń mówił:

Pojawiła się grupa osób, która używając takich argumentów, że zagrożona jest wolność, demokracja szlachecka, zwróciła się do carycy Katarzyny o interwencję. Używając bardzo podobnych argumentów, jakich używacie dzisiaj.

Warto w tym miejscu zacytować fragment aktu założenia konfederacji targowickiej”

My senatorowie, ministrowie Rzczpltej, urzędnicy kor., tudzież urzędnicy, dygnitarze i rycerstwo kor., widząc, że już dla nas nie masz Rzczpltej, iż sejm dzisiejszy, na niedziel tylko sześć zwołany, przywłaszczywszy sobie władzę prawodawczą na zawsze, a już przeszło przez lat półczwarta ciągle ją ze wzgardą praw uzurpując, połamał prawa kardynale, zmiótł wszystkie wolności szlacheckiego […] Albowiem któż gwałty i ciosy sejmu niniejszego, wolności zadane, zliczyć dostarczy, – a będąc bez nadziei, aby się sejm kiedy opamiętał […] na koniec przeciwko wszystkim prawom i ustawom na tym sejmie wypadłym, które by wolność Rzczpltej obalały […] Żądamy wolności, narodowi naszemu przyzwoitej, bo w niej przodkowie nasi od wieków żyli, bośmy się w niej porodzili i umierać chcemy. – Żądamy spokojności wewnętrznej, trwałego z sąsiadami pokoju, bo szczęśliwości, bezpieczeństwa własności, nie zamieszania wojen szukamy […] Wznosimy ręce nasze do was, za tą wspólną Ojczyzną, która ginie, a którą wy zachować możecie, nie idzie tu o nas tylko, zginiecie i wy, gdy Rzczplta ginąc będzie, pomnijcie, iż gdzie się sadowi tyrania, tam na czas zwlec zgon swój można, ale go nie uniknąć, później czy prędzej wszystko, co tchnie wolnością, pod ciężarem despotyzmu upaść musi.

(636)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.