fot. photo-lviv.in.ua

Takiego wyroku jeszcze nie było. Ofiara akcji ,,Wisła” dostanie wysokie odszkodowanie. Teraz lawina kolejnych podobnych roszczeń?

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Akcja ,,Wisła”, podczas której władze komunistyczne wysiedliły Ukraińców, Bojków, Dolinian i Łemków i mieszane rodziny polsko-ukraińskie z terenów Polski południowo-wschodniej, do dziś budzi spory. Strona ukraińska stara się przedstawić ją jako przeciwwagę dla rzezi wołyńskiej. Tymczasem w polskim sądzie zapadł precedensowy wyrok. 85-letni mieszkaniec Bieszczadów otrzyma od państwa niemal 400 tys. złotych rekompensaty za wysiedlenie w ramach tej akcji.

Sprawa trwała 15 lat i w jej efekcie państwo polskie musi wypłacić niemal 400 tys. złotych. O sprawie informuje gazeta.pl. Sprawę prowadził mecenas Łukasz Kurowski z Rzeszowa. Państwo wykorzystało wszelkie możliwe środki odwoławcze, jednak ostatecznie sąd zdecydował, że 85-latek ma otrzymać 390 tys. złotych.

Mężczyzna został wysiedlony w 1947 r., jednak po 10 latach wrócił w Bieszczady. Tutaj się osiedlił, jednak komunistyczny Skarb Państwa w międzyczasie zdążył sprzedać jego dom i ziemię. teraz Sąd uznał tamtą decyzję za bezprawną.

Dotąd sądy oddalały takie roszczenia, stąd media piszą o wyroku jako precedensowym i mogącym otworzyć furtkę dla podobnych spraw.

źródło: Gazeta.pl

(1964)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.