Tak w Bułgarii traktuje się sowieckie pomniki, czyli zamiast gierojów Superman i Św. Mikołaj, zamiast Armii Czerwonej – postępowa Armia Różowa. Nie zabrakło też akcentu polskiego…

w Humor/Wojna o pamięć


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Pomnik Armii Czerwonej stoi w Sofii od 1954 roku. Ale mieszkańcom stolicy Bułgarii coraz mniej się on podoba. Po transformacji ustrojowej Bułgarzy bardzo często pokazują, co tak naprawdę o nim myślą.

W 2011 roku przemalowali postacie z pomnika na komiksowych superbohaterów, np. Supermana czy też św. Mikołaja. Prokuratura uznała to za zbezczeszczenie i autorom malunków groziła nawet kara więzienia. W ich obronie urządzano demonstrację pod pomnikiem.

1

Dwa lata później – w 45. rocznicę inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację pomnik z kolei przemalowano na różowo. Pojawiły się też napisy: „Praga’68” i „Bułgaria przeprasza”.

2

Z kolei pomnik komunistycznej partyzantki w Sofii, tzw. Bracka Mogiła w tym roku został częściowo przemalowany w barwy polskiej flagi narodowej, by uczcić pamięć ofiar Katynia. Na pomniku pojawiły się także napisy ‚Krym 2014″ oraz „Putin do domu!”

4

(2754)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.