Tak Ukraińcy tańczą z radości po otwarciu granic. Polacy i Niemcy nie są już tak zachwyceni… [WIDEO]

w Wiadomości ze świata


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Niemiecka stacja telewizyjna ZDF publikuje nagranie z ogromną radością Ukraińców po tym, jak zniesiono wizy unijne. Efekt? Będą mogli wjechać do krajów członkowskich UE (z wyjątkiem Wielkiej Brytanii i Irlandii) bez wizy na 90 dni w ciągu pół roku w celach biznesowych, turystycznych czy rodzinnych.

ZDF dodaje, że już w pierwszych godzinach od wejścia w życie przepisów setki Ukraińców przekroczyły granicę.

Z kolei Polsat News dodaje, że ponad 2 tys. obywateli Ukrainy przekroczyło bez wiz granicę Polski do godziny 18:00. Dwóm osobom odmówiono wjazdu.

– Jest to bardzo symboliczna chwila. Dziś przestrzeń europejska otworzyła się przed Ukrainą. Zapraszam was wszystkich do Polski

– mówił Jan Piekło, ambasador Polski w Kijowie.

Europa przekroczyła dziś Rubikon, który my sami pokonaliśmy, wychodząc na Majdan w 2013 roku, by walczyć o swoje prawa. Sądzę, że Europejczycy, którzy dali nam dziś możliwość podróżowania do nich bez wiz, uznali nieodwracalność procesu integracji europejskiej Ukrainy

– powiedziała wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Iwanna Kłympusz-Cyncadze.

Prezydent Petro Poroszenko porównał to wydarzenie nie tyle do upadku muru berlińskiego, ale papierowej kurtyny, oddzielającej Ukraińców od europejskiej rodziny.

Komentujący Niemcy pod nagraniem nie byli już tak entuzjastyczni. Komentarz, który zdobył najwięcej polubień, to głos uderzający w Unię Europejską i kontynuację polityki stawiania na tanią siłę roboczą. Ostrzegano, że kraj wyludni się na skutek ogromnych dysproporcji między gospodarkami Ukrainy a reszty UE. Inny głos z kolei mówił o nowych niewolnikach, którzy będą tyrać za parę euro.

Jednocześnie liczne były komentarzy, które krytykowały obawy przed zalewem rynku tanią siłą roboczą. Ich zdaniem Ukraińcy zasługują na szansę, również z przyczyn humanitarnych. Pojawiały się także głosy jak ten Ammara Suleimaniego, który było oburzony, że w podobny sposób nie została potraktowana Turcja. Sugerował, że jedynym powodem było to, że jest muzułmańska.

Pod wpisem na fanpejdżu Polsatu News dominowały negatywne komentarze. Oto najpopularniejsze:

źródło: własne / ZDF / Polsat News

(3702)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.