Tak się robi „polski antysemityzm”. 23 proc. Polaków wierzy, że „Żydzi dokonywali mordów rytualnych”, czyli o ordynarnej manipulacji badaniami

w III RP


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

ritualsPonad jedna piąta uważa, że Żydzi dokonywali mordów rytualnych – ma rzekomo wynikać z ubiegłorocznego „Polskiego sondażu uprzedzeń” – w sensacyjnym nagłówku informuje „Gazeta Wyborcza”. Informację przedrukował izraelski Haaretz. Artykuł był jednym z napopularniejszych artykułów dnia czołowego dziennika w Izraelu.

Drugą informacją jest to, że „22 procent Polaków wierzy, że „na współczesnych Żydach ciąży odpowiedzialność za śmierć Chrystusa”

Skąd takie wnioski? jak informuje „Gazeta Wyborcza”, z badania „Dynamika oraz psychologiczne uwarunkowanie antysemityzmu. Polski sondaż uprzedzeń”, które zostało przeprowadzone latem ubiegłego roku przez CBOS na próbie 1 tys. osób i porównane z takimi samymi badaniami z 2009 r. Autorami są dr hab Michał Bilewicz i dr Mikołaj Winiewski.

Autorzy oczywiście są zaskoczeni polskim antysemityzmem. – To dla mnie zaskoczenie. Przez lata wydawało się, że antysemityzm tradycyjny odchodzi w przeszłość i jest zupełnym marginesem. Teraz okazuje się, że powraca – mówi Bilewicz.

Na dole Gazeta Wyborcza opatruje artykuł efektowną mapką, które mocno wybijają temat mordów rytualnych.

mord2

W środku tekstu opisane są same pytania. Pierwsze brzmiało: „czy porwania chrześcijańskich dzieci miały miejsce w przeszłości?” Czyli ani słowa o mordach rytualnych, które są mocno wybite w najbardziej widocznym leadzie!

Sprawdziliśmy w samych badaniach. Również ani śladu mordów rytualnych w pytaniach. Ale we wnioskach autorów mordy rytualne są już jak najbardziej. Jak widać, „mordy rytualne” zdecydowanie lepiej brzmią niż same porwania.

pytania z raportu
pytania z raportu

Jednak takie wnioski z nieodłącznymi mordami rytualnymi, równie mocno wyeksponowane, są obecne w artykule „Haaretz”. Całość artykułu jest utrzymana w alarmistycznym tonie. Wniosek: Polacy są coraz bardziej antysemiccy. Szkoda tylko, że takie wnioski opiera się również na zmanipulowanej informacji…

(164)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.