Ta książka pozwala zrozumieć, czym była„Solidarność” u swego zarania

w Recenzje/Ważne książki


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Polska_Widziana_Okladka-610x860Mamy świadomość negatywnych skojarzeń, jakie budzi dziś nazwa „Solidarność”. Składa się na to wiele przyczyn, główniepolitycznych.

Od sprzeniewierzenia się ideałom tzw. pierwszej„Solidarności” poczynając, aż po współczesną działalność NSZZ „Solidarność”,która prawie nie różni się od innych organizacji związkowych.

Ta książka pozwala jednak zrozumieć, czym była„Solidarność” u swego zarania, jakie nadzieje wiązali z nią jej założyciele i działacze, szczególnie w tzw. terenie.

Dowodzi jednocześnie, jak wielki potencjał został zmarnowany później, zarówno w wyniku stanu wojennego, jak i katastrofalnychrządów tzw. ekip postsolidarnościowych po 1989 r.

Piszący te słowa prowincjusz jest jednym z wielomilionowej rzeszy Polaków,którzy w miarę intelektualnego dojrzewania coraz wyraźniej, aż  do bólu, dostrzegali na tle1000–letnich dziejów Polski, że kraj nasz po 1944 r. zmierza po bezdrożach w chaszcze i bagna.

Wiedza o tej peerelowskiej rzeczywistości i, niestety, także rzeczywistościpo 1989 r., była i jestdla mnie, podobnie jak dla byłej 10–milionowej rzeszy szeregowych członków Solidarności,siłą napędową do współuczestniczenia w walce o zawrócenie Polski z drogi donikąd…
Edward Kaptur — ur. 3 grudnia 1940 roku wSmerdynie k. Staszowa. W latach 1960–1961 był agronomem wOpolu Lubelskim. W roku 1961 podjął studia na wydziale filozoficznym KatolickiegoUniwersytetu Lubelskiego, a po roku przeniósł się na Uniwersytet Wrocławski, gdzie do roku 1967 studiowałfilologię polską. W latach 1967–1974 był nauczycielem języka
polskiego i historii w Liceum Ekonomicznym w Twardogórze. Od 1974 r. mieszka w Staszowie, gdzie w miejscowymZespole Szkół Mechanicznych uczył języka polskiego aż do przejścia na emeryturę w 2003 r.
W okresie narodzin „Solidarności” na Ziemi Staszowskiej był jej rzecznikiemprasowym. Po przemianach w 1989 r. współtworzył „Gońca Staszowskiego”. Byłtakże inicjatorem powołania w Staszowie wyższej uczelni. W latach 1990–1995pełnił obowiązki dyrektora oddziału zamiejscowego KOiW w Staszowie. Publikowałw pismach regionalnych i ogólnopolskich, w tym w „Gościu Niedzielnym”. Jest autorem„Bestii” (2006).

Edward Kaptur, Polska widziana z prowincji, Von Borowiecky, Warszawa.

Książkę można nabyć TUTAJ.

(125)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.