Szewach Weiss: Teraz rozumiem więcej, widzę, że cała Europa zrzuca na Polskę swoje grzechy… [WIDEO]

w Historia Żydów/II wojna światowa/Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Były przewodniczący Knesetu, Szewach Weiss, w rozmowie z Rzeczpospolitą, mówiąc o zagładzie Żydów podczas II wojny światowej, przyznał, że „Polska była chwalebnym wyjątkiem w Europie”.

Chciałbym, by młodym Żydom opowiedziano prawdę – że w wielu europejskich państwach były rządy kolaborujące z Niemcami: Francja, Norwegia, Słowacja, Węgry, Chorwacja, ale nie było polskiego państwa współpracującego z Hitlerem! To Polska była chwalebnym wyjątkiem w Europie. Nigdy nie było żadnych polskich obozów zagłady, żadnych

– powiedział były ambasador Izraela w Polsce.

Warto przypomnieć jego słowa także z innej rozmowy z Robertem Mazurkiem:

Teraz rozumiem więcej, widzę, że cała Europa, cały świat judeochrześcijański zrzuca na Polskę swoje grzechy i swoje poczucie winy! „Polskie obozy zagłady” – kto mógł coś takiego wymyślić?! […] To też jest moja Polska, dlatego boli mnie, gdy jest niesłusznie oskarżana.

O relacjach polsko – żydowskich mówił także:

podczas dyskusji o filmie „Nasze matki, nasi ojcowie”, gdy polskim historykom nie wypadało, to ja powiedziałem Niemcom, żeby się nie mieszali do naszych polsko-żydowskich spraw. To są sprawy między nami, a wy powinniście milczeć przez następny tysiąc lat, bo gdyby nie wy, to by dziś w Polsce były miliony Żydów i w demokratycznym, wolnym świecie żyłoby nam się świetnie! Nie mogłem znieść, że Niemcy pouczają nas, jak mamy układać nasze relacje.

W ostatnim wywiadzie dla Rzeczpospolitej, Weiss komentował ostatnie wydarzenia polityczne w kontekście relacji między obydwoma narodami:

Kiedy słucham polskich prezydentów, na przykład teraz Andrzeja Dudy na obchodach rocznicy powstania w getcie czy pogromu kieleckiego, to zgadzam się z nim nie tylko w każdym zdaniu, ale i w każdym słowie

Dodał także, jak silnymi więzami złączone są obydwa kraje:

Nasza historia jest bardzo powiązana, choćby demograficznie. Niech pan spojrzy, gdzie się narodził ruch syjonistyczny, na jakich terenach i skąd przyjechali do Palestyny twórcy Izraela. To ma wielki wpływ nie tylko na nasze relacje, ale na całą współczesną historię Izraela. Także na pamięć.

cały wywiad w Rzeczpospolitej

Autorka fotografii: Ewa Szmal

(29079)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

8 komentarzy

 1. Jesli nie bedziecie blogoslawic Izraelowi to Bog nie bedzie Wam blogoslawil. Otworzcie Pismo Swiete i zacznijcie czytac Slowo Boga a zrozumiecie.

  • Biblijny Izrael to nie ten ktory lezy tam w Palestynie, to jedna z najwiekszych sciem w histori ludzkosci.Nemrodysci juz dawno Nowy Testament zapisali ”pod siebie” tak by zrobic z siebie narod wybrany przez Boga ktorym to w rzeczywistosci jestesmy my Polacy oni zostali potepieni .

 2. no to niech powie to w Izraelu, bo jak narazie to Polacy są dla nich źródłem wszelkiego zła.

 3. Nie wiem czy to takie mądre było.
  Walka do ostatniej kropli krwi i ostatniej kuli może i fajnie brzmi po 50 latach, ale efekt tego był wyłącznie taki że Polska została zniszczona, wykrwawiona, a po wojnie nie została zaliczona nawet do państw aliantów (do których została zaliczona np. Francja będąca również pod okupacją Niemiecką).
  Ale Francja po tym jak została pokonana militarnie potrafiła nadal grać dyplomacją.
  A nasi nie – nasi potrafili tylko strzelać do wroga ostatnią kulą.

  • Nie wiesz czy to było mądre? A gdzie honor, odwaga, miłość do ojczyzny, bronienie najbliższych młodzieńcze? to co, kolaboracja???

   • Odrazu „kolaboracja mlodziencze”… od kiedy to logika wywolana Ewangelia i madroscia Slowa Bozego zwie sie „kolaboracja”? Czytales kiedys Ewangelia Syna Bozego?

 4. Wielkie Uznanie dla czlowieka kochajacego Pokoj i Prawde.Tylko ludzie jak pan Szewach Weiss moga zaprowadzic pokoj i spokoj miedzy Polakami i Zydami .Wojna sie skonczyla. Tragiczne czasy minely .Nie ma miejsca na antypolonizm,czy antysemityzm , ktory w Polsce jest marginalny .Dajmy szanse nowym pokoleniom.!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.