Symbol sowieckiego zniewolenia – pomnik czterech śpiących wróci na swoje miejsce. Miasto już zdecydowało i pokryło koszty renowacji oraz ponownego ustawienia pomnika
Jak informuje Gazeta Polska Codziennie, Pomnik Braterstwa Broni, zwany także pomnikiem czterech śpiących, wróci na swoje stare miejsce. Wykonawca prac, konsorcjum budujące II linię metra, ma zapewnioną już dziś wypłatę niemal całej kwoty za renowację i ponowne ustawienie pomnika na warszawskiej Pradze – informuje gazeta.
– O powrocie pomnika na pl. Wileński przesądziła uchwała Rady Miasta Stołecznego Warszawy, a ratusz jest jedynie wykonawcą tej decyzji
– powiedziała Gazecie Polskie Codziennie zastępca rzecznika prasowego ratusza Agnieszka Kłąb. Jednocześnie zapewniła, że prace nad renowacją figur i cokołu zostały zakończone.
– Większość prac dobiegła już końca. Figury pomnika zostały odrestaurowane. Wystarczy ustawić je na cokole – dodała.
Już 18 listopada 1945 r. odsłonięto poświęcony rzekomemu bohaterstwu sowieckich żołnierzy Pomnik Braterstwa Broni, nazwany przez warszawiaków Pomnikiem Czterech Śpiących. Był to w ogóle pierwszy postawiony pomnik w zasypanej gruzami powojennej Warszawie. Zaraz potem Sowieci ustanowili swój własny medal za „Wyzwolenie Warszawy”, który otrzymało do tej pory ponad 700 tysięcy osób. Mit wyzwolenia Warszawy utrzymywany był w Polsce przez prawie pięćdziesiąt lat. Dopiero po 1990 roku do głosu mogła dojść prawda historyczna, która mówi, że żołnierze sowieccy mogli wyzwolić stolicę w 1944 r., gdy trwało Powstanie Warszawskie i że 17 stycznia 1945 r. nastąpiła jedynie zamiana okupacji z hitlerowskiej na sowiecką.
Gdyby II Rzeczypospolitą rządzili ludzie, którzy rządzą III RP i gdyby w mediach dominowały grupy, które dziś dominują, zapewne do dziś stałyby w centralnych punktach stolicy i innych miast pomniki rosyjskiej, pruskiej i austriackiej dominacji. Jednak na szczęście elity odrodzonego, wywalczonego krwią i męką tamtego państwa polskiego nie czuły żadnego sentymentu do okresu zaborów. I to pomimo, że często tam ich członkowie zaczynali kariery wojskowe, naukowe, polityczne. Jednak były to elity naprawdę niepodległe, ich celem była Polska prawdziwie wolna.
Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie. Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com
Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.