Stuhr triumfuje. Twierdzi, że miał rację co do Jedwabnego i ,,Pokłosia” – powołuje się na biskupa. Ale takich słów nie zacytuje…

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

W 76. rocznicę wydarzeń w Jedwabnem biskup Rafał Markowski przeprosił Żydów za to, co spotkało ich naród w tym miejscu. To pierwsze takie słowa katolickiego duchownego w Jedwabnem. Na to wystąpienie zareagował na Facebooku Maciej Stuhr, który wykorzystał słowa biskupa do odpowiedzenia krytykom filmu ,,Pokłosie”, w którym zagrał główną rolę.

To jest wielki ból i wyrzut sumienia, za który to ból wszystkich braci i siostry narodu żydowskiego przepraszamy

– powiedział biskup Markowski podczas uroczystości z okazji 76. rocznicy mordu Żydów w Jedwabnem.

Słowa biskupa wykorzystał Maciej Stuhr.

Tym z Państwa fejbukowiczów, którzy przez lata przekonują mnie, że to co pokazaliśmy w filmie Pokłosie się po prostu nie zdarzyło polecam ten artykuł. Bardzo dziękuję, księże Biskupie!

– napisał aktor na swoim profilu na Facebooku i odesłał do relacji ,,Gazety Wyborczej” w uroczystości w Jedwabnem.

Stuhr tym samym wrócił do krytyki filmu ,,Pokłosie” Władysława Pasikowskiego, w którym zagrał główną rolę. Film był krytykowany przez licznych historyków, a sam aktor stał na stanowisku, że pokazuje historię taką, jaka się wydarzyła w rzeczywistości.

„Pokłosie” nie jest bowiem „ekranizacją rzeczywistości”, tylko jej groteskowym zniekształceniem. Scenariusz „Pokłosia” nie jest wcale dobry. Jest fatalny. A sytuacje w nim przedstawione nie są trafne. Są wyjątkowo nietrafione. Ten film to nie ilustracja prawdy, ale ekranizacja publicystycznych tez Jana Tomasza Grossa, tyle, że zwulgaryzowanych i sprymitywizowanych przez Pasikowskiego

– powiedział tuż po premierze Piotr Zychowicz w rozmowie z serwisem wPolityce.pl.

Historyk przyznał, że ,,Pokłosie” mogło podzielić Polaków jedynie na bardziej zażenowanych i nieco mniej zażenowanych, bardziej znudzonych i mniej znudzonych.

W „Pokłosiu” przekroczone zostały wszelkie granice absurdu. Pasikowski, choć nie to było jego intencją, wyrządził niedźwiedzią przysługę środowisku, które cechuje bardzo krytyczne nastawienie do postaw Polaków podczas II wojny światowej. Uważam bowiem, że dyskusja na temat tych postaw jest niezbędna. Zamiast poważnego wkładu do bolesnej dyskusji na ten temat Pasikowski wymierzył cios pałą w głowę. Oczywiście w polską głowę

– dodał Zychowicz, który zarzucał twórcom filmu pomijanie faktów oraz fałszywe przedstawienie motywów, którymi kierowali się Polacy w Jedwabnem. Przyznawał, że w ,,Pokłosiu” widzi tylko Polaków, którzy chcą zemsty za zabicie Jezusa oraz chęć zagrabienia mienia Żydów, a nie ma ani słowa o kolaboracji z okupantem.

Wszystko co mogłoby postawić Żydów w niekorzystnym świetle zostało skrzętnie ukryte, wszystko co obciąża Polaków zostało wyolbrzymione i uwypuklone. Z prawdą historyczną ma to niewiele wspólnego

– stwierdził.

Nie należy traktować „Pokłosia” jako filmu historycznego. „Pokłosie” burzy dyskusję, ponieważ nie odpowiada rzeczywistości. co się takiego stało, że niepodległe państwo polskie w postaci instytucji odpowiedzialnych za powszechną oświatę wpisało „Pokłosie” do kanonu obowiązujących młodzież lektur filmowych, stawiając go zatem na równi z filmem „Katyń”, czy z filmem o księdzu Popiełuszce? To hańba konkretnych ludzi z kuratoriów, z urzędów miejskich, odpowiedzialnych za kulturę i oświatę, którzy zdecydowali się, żeby tak psuć wykształcenie polskiej młodzieży

– oceniał ,,Pokłosie” w rozmowie z tygodnikiem ,,Nasza Polska” historyk IPN, prof. Jan Żaryn.

Kluczowym dla zrozumienia zbrodni w Jedwabnem wydaje się raport prof. Andrzeja Koli, który prowadził tam badania archeologiczne. Według niego zginęło około 300 osób, a w mogile w spalonej stodole znaleziono wiele kosztowności, co miało oznaczać, że Żydzi nie zostali obrabowani ani przed, ani po śmierci. Co więcej odnaleziono też wiele łusek z niemieckich Mauserów, co sugerowało, że zbrodni dokonano z inspiracji i za przyzwoleniem hitlerowców, którzy 10 lipca 1941 roku byli w mieście.

Mało znane relacje świadków odsłaniają szokujące kulisy mordu w Jedwabnem. „Jak skończymy to robić z Żydami, to samo będziemy robić z wami, Polakami”

Co doradca premiera Izraela podpowiadał Polsce w sprawie Jedwabnego. „Czy w Jedwabnem w 1941 była stacja benzynowa?”

Żydowska organizacja B’nai B’rith apeluje do TVP. Atakuje polską historyk. Poszło o Jedwabne

(2891)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.