Straszna historia małego Tadzia. Przeżył sowiecki łagier, zginął z powodu makabrycznego procederu w polskiej armii

w II wojna światowa


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Piotr Zychowicz w swojej najnowszej książce Sowieci opisuje najstraszniejszy system, jaki stworzyła ludzkość – komunizm. Ale przy okazji pokazuje historie, o których rzadko się mówi.

W książce znajduje się m.in. wywiad z byłym żołnierzem Armii Andersa i biografem generała – emigracyjnym historykiem Zbigniewem S. Siemaszką.

Pan Siemaszko znany jest z tego, że nie zajmuje się propagandowym brązownictwem (co jest domeną wielu krajowych badaczy) tylko historią prawdziwą. Opowiedział mi m.in. o makabrycznym procederze, który miał miejsce w Armii Andersa w ZSRS. Czyli rozstrzeliwaniu polskich żołnierzy za drobne kradzieże.

pisze Zychowicz. Oto fragment wywiadu:

– To plama na honorze Wojska Polskiego. W późniejszych opracowaniach skrzętnie pomijano ten temat. Ludzie, którzy przybyli do Andersa, dopiero wyszli z łagrów i więzień. Byli wycieńczeni i wygłodzeni. Rozumiem, że należało utrzymać dyscyplinę. Kilka lat więzienia za kradzież kury w zupełności by wystarczyło. Rozstrzeliwanie tych ludzi było skandalem. Nawet jeżeli zostali skazani na śmierć, Anders powinien był ich ułaskawiać. Sprawa jest o tyle paskudna, że wyżsi oficerowie, którzy mieli władzę i dostęp do magazynów z zaopatrzeniem,
korzystali z tego przywileju bardzo dowolnie i obficie.

 – Najbardziej wstrząsnęła mną historia Tadeusza Mydlarza.

– To był mały chłopiec, który dostał się w ręce Sowietów wraz z ojcem policjantem i razem z nim trafił do obozu w Ostaszkowie. Jego ojca, Władysława, w 1940 roku zamordowało NKWD w ramach zbrodni katyńskiej. Na rozkaz Mierkułowa chłopcu darowano życie. Dwa lata później został zastrzelony za drobną kradzież w polskim wojsku.

(2733)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.