Sławomir Cenckiewicz: „Myślałem, że już niewiele może mnie zdziwić…” O próbie dyskredytacji polskiego podziemia

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

To zaczyna przekraczać wszelkie granice! – pisze Sławomir Cenckiewicz, członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, w reakcji na ostatni artykuł o polskim podziemiu niepodległościowym w Newsweeku Historia.

Po sugestywnych wynurzeniach Krzysztofa Persaka sprzed lat o tym, że zbrodnia w Jedwabnem była efektem zamieszkiwania na ziemi łomżyńskiej Romana Dmowskiego. Po ostatnich rzekomych analogiach do Marca ’60 (Machcewicz) i porównywaniu Ukraińców dzisiaj do Żydów w międzywojniu i podczas wojny (Tyma), mamy kolejne wypowiedzi, które trudno wytłumaczyć racjonalnością myślenia

– pisze. Co ma na myśli?

Jeden z twórców Muzeum II Wojny Światowej i współautor skandalicznej wystawy stałej w tym muzeum – prof. Rafał Wnuk, uważa (na łamach „Newsweeka Historia”) że antysemityzm (sic) podziemia – „żołnierzy niezłomnych” i powojenne mordy na Żydach, mają swoją genezę tkwiącą w niemieckiej propagandzie II wojny światowej! Czyli stanowiący elitę narodu żołnierze bijący się z Niemcami i Sowietami o Polskę, zostali ukąszeni niemiecką propagandą antyżydowską!?

– relacjonuje artykuł w piśmie „Newsweek Historia”.

Ale czy Wnuk lub ktokolwiek inny prowadził badania na temat oddziaływania propagandy niemieckiej na Polaków, jej skuteczności i konsekwencji? Na jakiej podstawie urzędnik państwowy formułuje taki pogląd?

– pyta retorycznie.

Jestem zwolennikiem rozdrapywania ran i walki z mitami w historii, ale w tym przypadku mamy do czynienia z próbą dyskredytacji polskiego podziemia bez jakichkolwiek podstaw źródłowych. Trąci to także – o czym mi niezwykle ciężko pisać, bo znam Rafała Wnuka osobiście – antypolonizmem. Myślałem, że już niewiele może mnie zdziwić, a jednak…

– podsumowuje.

Piękne słowa generała skierowane do Żydów w 1943 r. z okazji żydowskiego Nowego Roku. „Cała historia Polski jest gwarancją tolerancji dla Żydów”

(2501)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.