Portal informacyjno-historyczny

Skandal: tak dotąd ,,czczono” Witolda Pileckiego. Polski bohater obok… prostytutek w obozach koncentracyjnych. Niemcom jednak zmiany się nie podobają [WIDEO]

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Dr Jarosław Szarek, prezes IPN, nie ukrywa swojego oburzenia, jak dotąd traktowano Witolda Pileckiego. Polski bohater jednak dotąd nie mógł liczyć na poczesne miejsce w Muzeum II Wojny Światowej.

27 maja miało miejsce otwarcie wystawy „Rotmistrz Witold Pilecki 1901–1948”. Głos zabrał m.in. dr Szarek, który dobitnie podkreślił, że na dotychczasowej wystawie w Muzeum II Wojny Światowej sylwetce Pileckiego poświęcono zdecydowanie zbyt mało miejsca:

Na 33 tysiące metrów kwadratowych Pileckiemu poświęcono jedynie 15 centymetrów

Muzeum II Wojny Światowej powinno być tak skonstruowane, aby postać Pileckiego była zapamiętana

– dodał sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Jarosław Sellin.

To właśnie Muzeum II Wojny Światowej jest jednym z pól konfliktu między poprzednią a obecną władzą. Portal Na Temat pisał wprost o niszczeniu Muzeum przez PiS. Do zmian odniosła się nawet niemiecka prasa. Narzeka na nacjonalizację polskie pamięci i ubolewa, że w nowym muzeum nie będzie miejsca na ,,polską kolaborację”.

Polska prawica „nie chce międzynarodowego muzeum o wojnie światowej, lecz takie o Polakach i Polsce” – nie ukrywa zdziwienia ,,Sueddeutsche Zeitung”.

„Frankfurter Allgemeine Zeitung” w artykule pt. „Narodowa pamięć” podkreśla, że zbudowane kosztem 100 mln euro muzeum jest jedną z „największych inwestycji kulturalnych w Polsce od 1989 roku” i było prestiżowym projektem rządu Donalda Tuska. FAZ cytuje dyrektora Machcewicza, który zaznacza, że Tusk „całkowicie zaufał historykom” i nigdy nie wtrącał się do spraw merytorycznych. „Teraz to może się zmienić”.

źródło: własne / IPN / Deutsche Welle / fot. IPN

(1752)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę