,,Jest ścisły związek między nocną zmianą a wizytą Wałęsy w Moskwie”. Historyk o roli Lecha Wałęsy. ,,Był parawanem, za którym kryły się pewne osoby”

w III RP


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Jest ścisły związek pomiędzy wyjazdem Wałęsy do Moskwy, a ideą odwołania rządu Olszewskiego – uważa prof. Sławomir Cenckiewicz, który mówił o tym na antenie Polskiego Radia.

W nocy z 4 na 5 czerwca 1992 roku odwołano rząd premiera Jana Olszewskiego. Wcześniej Sejm przegłosował uchwałę, zobowiązującą ówczesnego ministra spraw wewnętrznych Antoniego Macierewicza do upublicznienia nazwisk urzędników państwowych, w tym posłów, którzy współpracowali ze służbami PRL. Wśród nich był ówczesny prezydent Lech Wałęsa.

Zdaniem Cenckiewicza, trzy powody zdecydowały o odwołaniu rządu Jana Olszewskiego. Pierwszym była kwestia pronatowskiego kierunku geostrategicznego. Drugim – ułożenie podmiotowych relacji z Federacją Rosyjską, a trzecim kwestia lustracji. Jak podkreślił prof. Cenckiewicz, wszystkie były ze sobą ściśle powiązane. – W przypadku pierwszego powodu, można wspomnieć o tym, że rząd Olszewskiego, który sformułował już na samym początku koncepcję drogi wstąpienia do NATO, natrafił na kontrkoncepcję, sformułowaną przez Jerzego Milewskiego, czyli NATO-bis .

Wspomniał o roli Wałęsy:

– 22 maja chciał podpisać traktat z załącznikiem szkodliwym dla Polski, formującym rosyjskie zapotrzebowanie na zainstalowanie na terenie byłych baz sowieckich w Polsce spółek rosyjskich, agend rosyjskiego wywiadu

– mówił, dodając, że jeszcze w marcu szef kontrwywiadu UOP przekazał na ręce ministrów Naimskiego i Macierewicza notatkę o tym, że Rosjanie dysponują materiałami agenturalnymi, kompromitującymi Wałęsę i mogą użyć ich w trakcie negocjacji traktatowych.

Jest ścisły związek miedzy wyjazdem Wałęsy do Moskwy, a ideą odwołania rządu. Po powrocie, 23 maja prezydent wysłał list do marszałka Sejmu, w którym napisał, że wycofuje swoje poparcie dla rządu Olszewskiego

– dodał.

Jego zdaniem Wałęsa jest ,,pewnym parawanem, za którym kryły się różne osoby”.

– Jako pewien szyld, ale też człowiek uwikłany w swoją agenturalność, której się strasznie bał i z którą sobie nie radził

– dodał.

Tuż po obaleniu rządu, 6 lub 7 czerwca 1992 roku Lech Wałęsa po raz pierwszy zażądał wglądu do materiałów na temat swojej agenturalnej przeszłości

– mówił historyk.

(3557)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.