Portal informacyjno-historyczny

Wiele ryzykując pokazywał światu Polskę komunistyczną. Teraz mówi: ludzie na Zachodzie sądzą, że komunizm obalili Niemcy… [WIDEO]

w Polska Ludowa


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Oficjalny profil w mediach społecznościowych NATO przypomniał sylwetkę Chrisa Niedenthala, jednego z najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich, który zasłynął pokazywaniem Polski komunistycznej.

Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce wykonywał z ukrycia zdjęcia. Diapozytywy w tym okresie przekazywał turystom i osobom wyjeżdżającym z Polski, by dostarczyli je do redakcji „Newsweeka”. Sam obawiał się wyjechać z kraju, nie mając pewności, czy zostanie z powrotem wpuszczony.

W krótkim nagraniu mówi, że ludzie myślą, iż to Niemcy doprowadzili do upadku komunizmu.

– Zapominamy, że ciężka praca została wykonana tutaj – w Polsce

– podkreśla.

Urodził się w rodzinie polskich emigrantów wojennych, jego ojciec był przed wojną prokuratorem w Wilnie, a w Anglii pracownikiem ministerstwa oświaty, matka zaś pracowała w Polskiej Agencji Telegraficznej, a na emigracji zajęła się prowadzeniem domu. Język polski poznał, uczęszczając do szkółki sobotniej, a ojczyznę rodziców po raz pierwszy odwiedził wraz z nimi w 1973.

– Do Polski przyjechałem po raz pierwszy w 1973 r.

– przypomina.

Po kilku latach w roli wolnego strzelca został zatrudniony jako korespondent „Newsweeka” w Polsce. Pierwszy materiał fotograficzny zarejestrowany wtedy przez Chrisa Niedenthala przedstawiał „nielegalne” i prowizoryczne kościoły, tworzone pomimo zakazu władz państwowych.

Podczas rozmowy przypomina, w jak okropnych warunkach ludzie żyli, stłoczeni w betonowych blokach. Nie można było tak po prostu wejść do sklepu i kupić to, na co miało się ochotę. Przypomina o istnieniu kartek na żywność.

Jego najsłynniejszym zdjęciem było słynne ujęcie transportera opancerzonego SKOT, stojącego na tle billboardu reklamującego film Czas apokalipsy Francisa Forda Coppoli, wiszącego na budynku kina „Moskwa” w Warszawie.

(358)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę