Przeczytaj, zanim kolejny raz pójdziesz do supermarketu

w Recenzje/Ważne książki


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Centra handlowe niszczą lokalnych sprzedawców i firmy usługowe, korzystają z wysokich ulg podatkowych niedostępnych dla innych podmiotów gospodarczych czy dotacji na budowanie nowych sieci supermarketów, sprawiają również, że upadają lokalne firmy integrujące lokalną społeczność.

Hipermarkety decydują o cenach nabywanych produktów, wpływają na producentów i dostawców, decydują o ich funkcjonowaniu. „Wal-Mart (sieć supermarketów, która działa w USA) ma tak ogromną siłę nabywczą, że ustala zasady bez oglądania się na nikogo – czytamy w książce – Jeśli nie spodobają im się twoje ceny, to albo zaczną sami to produkować, albo znajdą kogoś innego, kto sprosta ich wymaganiom”. Często supermarkety jednostronnie zmieniają warunki umów zawieranych z producentami, którym pozostaje, albo dotrzymanie nowych warunków, co naraża ich na straty albo rezygnacja z kontraktu.

Supermarkety oszukują nie tylko producentów, którzy dostarczają swoje produkty. Czynią to również z klientami, bo nie zawsze „najtańszy produkt” rzeczywiście jest najtańszym produktem.

Negatywny wpływ wielkich sieci handlowych na społeczeństwo amerykańskie nie dotyczy wyłącznie USA, dotyczy i innych państw, również Polski, wystarczy, że zamiast Wal-Martu wpisze się nazwę sieci niemieckiej, francuskiej czy pochodzącej z innego kraju, a doskonale widzimy jak pod hasłem „niskich cen” drenują nasz rynek i niszczą więzy społeczne.

Książka stanowi istotny głos w debacie dotyczącej sieci handlowych i oszustw, jakich dokonują na klientach oraz skutków, jakie wywierają na społeczeństwo. Niezwykle ważna książka. Przeczytaj ją, zanim kolejny raz pójdziesz do supermarketu.

Stacy Mitchell, Hiperszwindel. Jak oszukują nas hipermarkety i wielkie sieci handlowe, Wyd. Wektory, Wrocław 2016.

Książkę można nabyć TUTAJ.

Więcej o galeriach handlowych.

164-thickbox_default

(407)


Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.