Centra handlowe niszczą lokalnych sprzedawców i firmy usługowe, korzystają z wysokich ulg podatkowych niedostępnych dla innych podmiotów gospodarczych czy dotacji na budowanie nowych sieci supermarketów, sprawiają również, że upadają lokalne firmy integrujące lokalną społeczność.
Hipermarkety decydują o cenach nabywanych produktów, wpływają na producentów i dostawców, decydują o ich funkcjonowaniu. „Wal-Mart (sieć supermarketów, która działa w USA) ma tak ogromną siłę nabywczą, że ustala zasady bez oglądania się na nikogo – czytamy w książce – Jeśli nie spodobają im się twoje ceny, to albo zaczną sami to produkować, albo znajdą kogoś innego, kto sprosta ich wymaganiom”. Często supermarkety jednostronnie zmieniają warunki umów zawieranych z producentami, którym pozostaje, albo dotrzymanie nowych warunków, co naraża ich na straty albo rezygnacja z kontraktu.
Supermarkety oszukują nie tylko producentów, którzy dostarczają swoje produkty. Czynią to również z klientami, bo nie zawsze „najtańszy produkt” rzeczywiście jest najtańszym produktem.
Negatywny wpływ wielkich sieci handlowych na społeczeństwo amerykańskie nie dotyczy wyłącznie USA, dotyczy i innych państw, również Polski, wystarczy, że zamiast Wal-Martu wpisze się nazwę sieci niemieckiej, francuskiej czy pochodzącej z innego kraju, a doskonale widzimy jak pod hasłem „niskich cen” drenują nasz rynek i niszczą więzy społeczne.
Książka stanowi istotny głos w debacie dotyczącej sieci handlowych i oszustw, jakich dokonują na klientach oraz skutków, jakie wywierają na społeczeństwo. Niezwykle ważna książka. Przeczytaj ją, zanim kolejny raz pójdziesz do supermarketu.
Stacy Mitchell, Hiperszwindel. Jak oszukują nas hipermarkety i wielkie sieci handlowe, Wyd. Wektory, Wrocław 2016.
Książkę można nabyć TUTAJ.
Więcej o galeriach handlowych.
(454)