„Proszę o powstanie Towarzyszy. Sztandar PZPR wyprowadzić”. Tymczasem na tym samym zjeździe wprowadzono nowy sztandar. O zacieraniu śladów PZPR przez SLD

w III RP/Transformacja ustrojowa


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

PZPR2-SJ.JPGPZPR– Proszę o powstanie Towarzyszy, Towarzyszek i Towarzyszy. Sztandar Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej – wyprowadzić! Mieczysław Rakowski, ostatni I sekretarz wypowiedział słowa, które zakończyły istnienie tworu, który przez ponad czterdzieści lat rządził Polską. W sposób uzurpatorski i niedemokratyczny.

Była noc z 28 na 29 stycznia 1990 roku. Sala Kongresowa Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Pół roku po wyborach czerwcowych, od kilku miesięcy działał rząd Mazowieckiego, przez Europę środkową i wschodnią przeszłą już Jesień Ludów.

Powstała w grudniu 1948, gdy komunistyczna PPR wchłonęła resztkę Polskiej Partii Socjalistycznej, jaka została po czystkach i weryfikacjach. W oparciu o porozumienia jałtańskie, a przede wszystkim dzięki sowieckiemu nadaniu, przez lata realizowała w praktyce ideologię marksizmu i leninizmu, kierując w sposób autorytarny i autokratyczny wszystkimi dziedzinami życia politycznego, gospodarczego, społecznego i kulturalnego.

Gdy powstawała w jej szeregach znalazło się półtora miliona członków, najwięcej w 1980 roku – ponad trzy miliony. Po powstaniu Solidarności, a później po wprowadzeniu stanu wojennego nastąpiło masowe opuszczanie partyjnych szeregów. Szczególnie licznie robili to robotnicy.

Aleksander Kwaśniewski
Aleksander Kwaśniewski

[quote]Wynikiem jej trwającego ponad cztery dekady rządzenia była zapaść gospodarcza, społeczna demoralizacja, zniszczenie środowiska, miliardowe zadłużenie. Obciążają ją – i jej pierwszych sekretarzy, przede wszystkim Bieruta, Gomułkę, Jaruzelskiego – krwawe represje od lat 40. i 50, przez Poznań, Wybrzeże, Radom i Ursus, stan wojenny, więzionych i zamordowanych księży, niszczonych naukowców i twórców, tłumienie dyskusji i prób reform.[/quote]

W styczniu 1990 roku odeszła w przeszłość jako instytucja skompromitowana i zbankrutowana.

[quote]Ale już na tym samym zjeździe powstała Socjaldemokracja Rzeczypospolitej Polskiej (SdRP)! SdRP przejęła majątek PZPR i została dodatkowo zasilona finansowo środkami KPZR (tzw. moskiewska pożyczka; szacuje się, że Moskwa wyłożyła ponad 1 mln dolarów). Ci sami ludzie, którzy żegnali PZPR, witali nową reinkarnację partii. Nawet rzymska jedynka w napisie „I zjazd SLD” pozostała po zdjęciu pozostałych cyfr z napisu określającego liczbę ostatniego zjazdu PZPR![/quote]

W jednym szeregu dumnie stali: Aleksander Kwaśniewski, Leszek Miller i Mieczysław Rakowski.

Przewodniczącymi SdRP byli kolejno: Aleksander Kwaśniewski, Józef Oleksy i Leszek Miller.

SdRP weszła 16 lipca 1991 w skład koalicji partii i ugrupowań lewicowych Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD). 15 kwietnia 1999 Socjaldemokracja RP współtworzyła jednolitą partię SLD, a 16 czerwca tego samego roku uległa samorozwiązaniu.

– To była mistrzowska operacja – ocenia przekształcenie lub, jak to określają niektórzy, „reinkarnację” Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej w Sojusz Lewicy Demokratycznej Andrzej Urbańczyk, poseł SLD.

„Dzięki rozwiązaniu starej i zarejestrowaniu nowej formacji, liderzy lewicy dokonują znacznie poważniejszych zmian: zacierają ślady łączące ich z PZPR, odmieniają oblicze partii, nie zmieniając działaczy oraz wskazują miejsce w szeregu „betonowi partyjnemu”, związkowcom i lewakom”

– pisał „Wprost” w 1999 r.

Liderzy SdRP widzą już siebie w wielkiej socjaldemokratycznej rodzinie, która obecnie rządzi niemal całą Europą – pisał wtedy „Wprost”. Słowa okazują się dziś boleśnie prawdziwe…

(304)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.