Prof. Cenckiewicz odkrywa kolejną tajemnicę zbioru zastrzeżonego, ukrywaną przez służby III RP. Czy zbliżymy się do prawdy o śmierci gen. Papały?

w III RP/Polska Ludowa


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Służby specjalne III RP wiedziały, że Edward Mazur był zarejestrowanym agentem SB; do końca go chroniły, nie ujawniając tej informacji – poinformował na łamach Do Rzeczy pof. Sławomir Cenckiewicz.

„Nigdy nie miałem i nie mam związków ze służbami specjalnymi jakiegokolwiek kraju – kategorycznie oznajmił Edward Mazur w wywiadzie dla „Super Expressu” w listopadzie 1998 r. Nieprawda! Ukrywał swoje wieloletnie związki ze Służbą Bezpieczeństwa, bez której przyzwolenia i pomocy nie mógłby prowadzić na dużą skalę interesów w Polsce Ludowej, będąc w dodatku obywatelem Stanów Zjednoczonych

– podał Cenckiewicz, który poinformował, że akta Mazura były w zlikwidowanym zbiorze zastrzeżonym IPN.

Po latach nieokreślonej do końca interakcji pomiędzy nim a komunistycznymi służbami, przystał wreszcie na formalny werbunek. 7 marca 1985 r. w obecności dwóch funkcjonariuszy Departamentu I MSW (wywiadu) w hotelu Victoria w Warszawie złożył własnoręczne zobowiązanie do współpracy, przybierając pseudonim Martel. Ten wyjątkowy moment w życiu Mazura został w dodatku potajemnie utrwalony na nagraniu (ponad trzy godziny) i uwieczniony na serii fotografii

– pisze Cenckiewicz na łamach Do Rzeczy.

Historyk przypomniał również kwestie związane z gen. Papałą. Mazur był jedną z ostatnich osób, która widziała żywego generała. Tymczasem płatny morderca Artur Zirajewski ps. Iwan oskarżył Mazura o namawianie do zabicia Papały. Mazur został zatrzymany, ale USA nie zgodziły się na ekstradycję. Sam ,,Iwan” zmarł w więzieniu na zator płucny…

Współpracę agenturalną z Mazurem zakończono w III RP (nie wiemy nawet, kiedy dokładnie), uzasadniając to jego współpracą z amerykańskimi tajnymi służbami i faktycznym »zamrożeniem współpracy« po 1990 r.

– napisał Cenckiewicz, dodając, że jego akta znalazły się w zbiorze zastrzeżonym dopiero w 2006.

(3557)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.