Prezydent USA czyta Trybunę Ludu, czyli o pierwszej wizycie przywódcy amerykańskiego państwa w Polsce. Nixona powitały tłumy

w Historia na zdjęciach i filmach


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

31 maja 1972 roku dwudniową wizytę w Warszawie złożył Richard Nixon. Mimo apeli władz, by nie witać Nixona, na trasach przejazdu gromadziły się tłumy.

Była to pierwsza wizyta urzędującego prezydenta USA w Polsce, ale nie pierwsza wizyta Nixona, który już raz Warszawę odwiedził (w 1959 r. jako wiceprezydent).

Nixon po powrocie z Warszawy tak mówił przed Kongresem USA: „Żaden kraj na świecie nie ucierpiał tyle wskutek wojny co Polska, żaden kraj nie może więcej zyskać na pokoju. Twarze ludzi, którzy tak serdecznie witali nas wczoraj w Warszawie, a potem znów, dzisiejszego ranka, wyrażały w wymowny sposób historię cierpień przeszłości i nadzieję na pokój w przyszłości. Utwierdziło to mnie bardziej niż kiedykolwiek w przekonaniu, że Ameryka musi zrobić wszystko, co w jej mocy, aby przyczynić się do spełnienia tej nadziei dla całej ludzkości”.

 

Wizyta Richarda Nixona w Warszawie miała dla Edwarda Gierka znaczenie prestiżowe i praktyczne, podkreślała znaczenie PRL-u na arenie międzynarodowej i dawała wymierne korzyści gospodarcze – wkrótce USA znalazły się w gronie największych wierzycieli Polski.

(154)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.