Portret Stanisława Augusta Poniatowskiego w stroju koronacyjnym Portret Stanisława Augusta Poniatowskiego w stroju koronacyjnym

„Portret Stanisława Augusta Poniatowskiego w stroju koronacyjnym” Marcella Bacciarellego

w Malarstwo


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Stanisław August Poniatowski podczas elekcji w 1764 roku został wybrany polskim monarchą.

Szczególnie na początku panowania był mało popularny wśród szlachty, potrzebował zatem reprezentacyjnego portretu podkreślającego wagę jego osoby, jako króla Polski i utrwalającego przekonanie o legalności jego władzy objętej w rzeczywistości przy wydatnym wsparciu Rosji.

Nowy władca poszukując utalentowanego portrecisty zabiegał o włoskiego malarza Marcela Bacciarelliego, który wraz z dworem Augusta III Sasa pojawił się na kilka lat w Warszawie pozostawiając po sobie szereg bardzo dobrych wizerunków arystokracji.

Król został przedstawiony w reprezentacyjnym stroju koronacyjnym: w podbitym gronostajowym futrem płaszczu ozdobionym polskimi orłami, surducie i spodniach, z ręką opartą na regimencie i z regaliami leżącymi obok na stole. Postać króla jest lekka, wytworna, pełna elegancji i wdzięku, co odpowiadało ówczesnej modzie. Portret koronacyjny przyniósł Bacciarelliemu pełny sukces – został malarzem nadwornym, nadano mu szlachectwo polskie. Portret ten wielokrotnie kopiował sam artysta.

źródło: Imnk.pl

Portret Stanisława Augusta Poniatowskiego w stroju koronacyjnym
Portret Stanisława Augusta Poniatowskiego w stroju koronacyjnym

(4914)


Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.