„Polskie obozy koncentracyjne” zgodne z prawem w Norwegii. Polska protestuje

w Wiadomości ze świata


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Oœwiêcim obóz Auschwitz brama wejœciowaKwestia używania przez zagraniczne media zbitki „polskie obozy koncentracyjne” cyklicznie powraca. Tym razem zasadności jej użycia broni Norweska Rada Etyki Mediów.

Sprawa zaczęła się, gdy 15 sierpnia gazeta „Sør-Trøndelag” użyła określenia „polski obóz koncentracyjny” w recenzji filmu „Lektor”. Na publikację zareagowały ambasada RP w Oslo i portal ScanPress.net, które zażądały sprostowania podanej informacji. Trzy dni później gazeta zamieściła sprostowanie, które przez Henryka Malinowskiego, redaktora ScanPress.net, zostało jednak uznane za „zdawkowe i nie sprawiało wrażenia zrozumienia wagi popełnionego błędu”. Złożył on skargę do norweskiej Rady Etyki Mediów. Ta po początkowym odrzuceniu skargi zdecydowała się jednak ją rozpatrzyć.

I oddaliła protest. Pressens Faglige Utvalg uznała mianowicie, że wszystko jest w porządku i autorka recenzji, Astrid Kufaas Morken, nie popełniła błędu, przymiotnik „polski” zaś jest wyłącznie kryterium geograficznym.

Opublikowany 24 listopada werdykt spotkał się z szybką reakcją polskiego MSZ. Witold Waszczykowski stwierdził, że nie przyjmie takiej interpretacji. Zgodnie z decyzją UNESCO z 27 czerwca 2007 roku obóz zagłady Auschwitz-Birkenau (a o niego chodzi w filmie) należy nazywać „Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady”, co jest określeniem nie pozostawiającym wątpliwości co do jego rzekomej „polskości”.

Walka z „polskimi obozami” trwa

Decyzja PFU sankcjonuje wprawdzie użycie określenia „polski obóz koncentracyjny”, jednak obserwowana od dłuższego czasu aktywizacja polskiej dyplomacji i coraz szybsze podejmowanie kroków mających na celu walkę z sugerującym polskie sprawstwo określeniem pozwala mieć nadzieję na to, że jest to tylko stan przejściowy. Czas pokaże.

Przemysław Mrówka, źródło: Histmag.org

ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

(170)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.