Paweł Gora porusza się głównie rowerem i komunikacją miejską, ale wie, jak pomóc kierowcom. To on pomaga odkorkowywać miasta. Polski naukowiec zbiera światowe nagrody za swoje pomysły.
Gora został już doceniony przez prestiżowy MIT Technological Review, który uznał go za jednego z 10 najlepszych polskich naukowców przed 35 rokiem życia.
Matematyk i informatyk z Warszawy prowadzi badania, które mają przyczynić się do tego, by ruch w miastach był bardziej płynny. O ,,korkach” wie wszystko. Jako przyczyny wymienia: wypadki, złą pogodę, złe złe ustawienie sygnalizacji świetlnej, niewłaściwe zaplanowanie infrastruktury drogowej, złą przepustowość drogi, kierowcę, który się zagapi…
Nie da się więc pewnie zupełnie zlikwidować korków, ale w pewnych sytuacjach można im zapobiegać. W rozwiązaniu, nad którym pracuję, będzie można wprowadzać dodatkowe dane, zmienić parametry – domyślną prędkość, wyłączyć lub dodać niektóre odcinki – i zasymulować, jak będzie wtedy wyglądać ruch, a przy pomocy metod sztucznej inteligencji można również łatwiej planować transport i optymalnie zarządzać ruchem w sytuacjach nietypowych. Na przykład zmienić ustawienia sygnalizacji świetlnej albo zasugerować inne, lepsze trasy przejazdu
Gora zakłada, że na podstawie badania ruchu będzie możliwość takiego sterowania sygnalizacją, że przejazd ulicami miast będzie płynny. Dodaje jednak, że jeszcze łatwiej będzie, gdy… wyeliminuje się z procesu jazdy kierowców.
W przyszłości będziemy mieć jednak pojazdy autonomiczne, sterowane przez program komputerowy, a nie przez człowieka, więc wtedy można będzie znacznie łatwiej zarządzać ruchem
– stwierdził.
Naukowiec jest przekonany, że jego badania doprowadzą do tego, że dużo łatwiej i efektywniej będzie można zarządzać ruchem, planować transport, a nawet rozbudowę miast. Gora podkreśla, że jego rozwiązanie tym będzie różniło się od nawigacji, które teraz podpowiadają różne trasy, że będzie dostosowane do całego ruchu, a nie jednego kierowcy.
Ten system będzie mógł im powiedzieć, jakimi trasami jechać, by ruch był optymalny w skali globalnej. Bo proszę zauważyć, że jeżeli nawigacja podpowie kierowcom, że dana trasa jest aktualnie najlepsza, to ona szybko może przestać być najlepszą opcją. Trzeba uwzględnić, ilu kierowców korzysta z danej aplikacji
– zdradził polski naukowiec, który jest przekonany, że jego rozwiązanie znajdzie zastosowanie powszechnie, bo tylko w ten sposób będzie możliwe ograniczenie korków na ulicach.
(572)
Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie. Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com
Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.