Portal informacyjno-historyczny

Świat zachwycił się „malowaną wsią” w Małopolsce [WIDEO]

w Historia lokalna


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Na świecie Polska nadal wielu kojarzy się z Janem Pawłem II, Lechem Wałęsą i wódką, a tymczasem nad Wisłą nie brakuje pięknych i unikatowych miejsc. Czasem świat zwróci na nie uwagę. Tak jak na Zalipie.

Zalipie to wieś w Małopolsce, która słynie z malowanych w kolorowe wzory i kwiaty chat. Domy dekorowane są zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Cała wieś tworzy niezwykle urokliwe i piękne miejsce, które warto odwiedzić.

Chaty w położonym Powiślu Dąbrowskim w Małopolsce Zalipiu malowane są w kwiaty od początku XIX wieku. Ten rodzaj zdobnictwa ma swój początek w czasach dymnych chat, w których nie było komina. Gospodynie na zakopconych ścianach robiły więc wapnem białe plamy. Po pojawieniu się kominów właśnie na nie przeniesiono tzw. „paćki”, a z czasem zaczęto je malować.

Jedną z największych promotorek Zalipia w Polsce i na świecie była Felicja Curyłowa. W domu malarki znajduje się obecnie muzeum, które jest filią Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Teraz klip przedstawiający wieś został opublikowany przez popularny profil In The Know, gdzie zobaczyło go prawie milion widzów i został udostępniony ponad 16 tys. razy.

Więcej nagrań z wioski:

(1905)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Centrum preferencji prywatności

Polityka Prywatności Google

W celu podwyższenia jakości prezentowanych treści nasze Serwisy korzystają z usług firmy Google takich jak Google AdSense (usługi reklamowe), Google Analytics (analiza) oraz YouTube (zamieszczenie wideo). Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jakie dane zbierane są przez Google oraz jak możesz nimi zarządzać przejdź tutaj: https://policies.google.com/technologies/partner-sites

Idź na górę