Polska musi zwrócić „170 tys. nieruchomości wartych dziś miliardy dolarów”. Izraelski naukowiec apeluje do polskich władz

w Bez kategorii


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

„Najwyższy czas, by Polska zmierzyła się ze swoją przeszłością” – napisał Daniel Schatz w dziale opinii izraelskiego dziennika „The Jerusalem Post”. O sprawie pisze polski serwis Biztok. Jak informuje gazeta, chodzi o zwrot ok. 170 tys. nieruchomości wartych dziś „miliardy dolarów”, które zostały zabrane Żydom w czasie II wojny światowej oraz pod rządami komunistów.

Ile wyniosą odszkodowania? Wszystko ma zależeć od mechanizmu rekomensat, ale jak wynika z raportu ogłoszonego dekadę temu, suma będzie oscylować wokół 30 mld dolarów. Wg dziennika Maariv, polski rząd miał proponować 15 proc. tej kwoty.

Jak przypomina Biztok:

Obietnicę zwrotu mienia złożył Donald Tusk podczas spotkania z przedstawicielami organizacji żydowskich w Nowym Jorku w 2008 r. Jak jednak zaznaczył wtedy ówczesny premier, rekompensaty byłyby tylko na takim poziomie, jaki byłby dla Polski do udźwignięcia finansowo. Podobne deklaracje składał też Bronisław Komorowski, jeszcze jako marszałek Sejmu.

Bronisław Komorowski, jak wynika z publikacji odtajnionej korespondencji mailowej, zadeklarował, że pieniądze na odszkodowania pochodziłyby ze sprzedaży lasów państwowych.

Polskie lasy miały pójść pod młotek. Prezydent Komorowski obiecał Amerykanom, że za uzyskane w ten sposób pieniądze wypłaci Żydom odszkodowania za utracone w naszym kraju mienie.

– pisała Marzena Nykiel w tygodniku „W Sieci”.

Serwis Biztok przypomina:

Na początku 2014 r. wezwanie do polskich władz w tej sprawie wystosowała nawet brytyjska Izba Lordów, wskazując na Polskę jako na największe europejskie państwo, które nie uregulowało jeszcze ustawowo kwestii restytucji mienia ofiar Holokaustu.

Teraz o całej sprawie przypomina Jerusalem Post. Biztok cytuje Daniela Schatza.

Pomimo 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, nie znaleziono żadnego realnego rozwiązania krytycznej kwestii restytucji dla polskich ofiar Holokaustu czy pogromów z 1968 r.

– napisał izraelski politolog, wykładający na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, a także na uniwersytetach Harvarda i Stanforda.

Schatz chwali Polskę za „modelową transformację po 1989 r.”, ale dodaje:

Reputacja Polski jako siły na rzecz dobra moralnego zostałaby jeszcze wzmocniona, gdyby tylko osiągnięto możliwe do przyjęcia dla wszystkich stron rozwiązanie kwestii restytucji prywatnej własności zabranej polskim Żydom

Jednocześnie przypomina, że „większość krajów Europy Środkowo-Wschodniej przyjęła przepisy umożliwiające restytucję lub odszkodowania za skonfiskowane mienie, ale Polska wciąż wyróżnia się na ich tle poprzez brak rozwiązania tej kwestii, co wynika z braku woli politycznej”.

Serwis Biztok cytuje jego słowa:

Trwające duchy przeszłości muszą zostać zwalczone, a dawne krzywdy muszą zostać naprawione. Najwyższy czas, by Polska uczciła pamięć tych, którzy zostali zamordowani w czasie tyranii nazistów oraz oddała sprawiedliwość ocalałym oraz ich spadkobiercom poprzez naprawę bezprawnej konfiskaty mienia przez reżim nazistowski oraz komunistyczny

źródło: Biztok.pl

(136)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

3 komentarze

  1. Zydzi czy zydzi bo jest roznica. Jesli mieszkali w Polsce od pokolen to byli Polakami, a skoro Tusk obiecal, to niech zaplaci. Zdaje sie ze juz Gomulka lub Gierek uregulowali te sprawy dawno temu, WIEC O CO CHODZI?! Swoja droga moze znajdzie sie ktos kto zazada odszkodowan od zydowskich bandytow pracujacych w UB i SB ktorzy mordowali Polakow na lewo i prawo. Chyba dobrze zrobilem ze po przeczytaniu Talmudu stalem sie antysemita Na swoj sposob malo sie rozni od Mein Kampf, ideologia podobna.

  2. W pierwszej kolejności Państwo Polskie ma zobowiązania wobec własnych obywateli, i te powinno zaspokoić. Gdyby nie z złodziejska polityka PRL i jej kontynuatorki III RP, setki tysięcy obywateli i ich rodzony miałyby własne mieszkania, ale zostali ograbieni w świetle bandyckiego prawa. Mieli pełne wkłady na mieszkanie, którego mimo dziesiątków lat czekania na własne M nie otrzymali – dostali jedynie marny ochłap-premie gwarancyjną o wartości 2-5 m2 i to za wielką łaską, na warunkach określonych przez rządowych bandziorów. Czy ktoś wreszcie upomni się za tych pokrzywdzonych Polaków?

  3. Nic tej szczurzej rasie nie dawać! To oni powinni nam płacić za 800 set letnią okupację kraju!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.