Polska ma stać się potęgą militarną. Plan już jest realizowany

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Położenie Polski w centrum Europy i nieopodal Rosji powoduje, że nasz kraj jest bardzo ważny strategicznie. Nic dziwnego, że Polska ma mieć silne wojsko. Nie tylko po to, by sama się obronić…

USA i NATO chcą, by Polska była militarną potęgą w Europie Środkowo-Wschodniej. Dzięki temu sama byłaby bezpieczniejsza i stanowiła ochronę innych krajów w swojej części kontynentu.

W tym celu planowane jest np. przeniesienie do Polski z Niemiec dowództwa dywizji US Army w Europie, co miałoby przyczynić się do zwiększenia efektywności działań. Tak manewr został ustalony już podczas szczytu państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego, który miał miejsce w Warszawie w 2016 roku.

Wysunięta obecność Mission Command Element w Polsce umożliwia jeszcze lepsze połączenie US Army Europe z sojusznikami, przywódcami i cywilami z państw europejskich, i w końcu zwiększa przygotowanie Sojuszu do odpowiedzi na jakiekolwiek zagrożenie lub kryzys w Europie. Praca z naszymi Sojusznikami NATO i Partnerami Operacji Atlantic Resolve wzmacnia obronną zdolność Sojuszu i tworzy unikalne możliwości dla rozwoju wielonarodowej interoperacyjności i bilateralnego treningu oraz operacji

– ocenił MSG Brent M. Williams, Public Affairs Officer Mission Command Element dla operacji Atlantic Resolve.

Do tego w Polsce ma powstać wielki magazyn uzbrojenia dla NATO w Powidzu siłami inżynierów US Army, kosztem 200 milionów dolarów z funduszy NATO.

Polska już teraz odgrywa ważną rolę w regionie pod względem militarnym. Właśnie przejęła ochronę nieba nad krajami bałtyckimi. Piloci w F-16 pilnują przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii. W akcję zaangażowanych jest ponad 100 osób o różnych specjalnościach do sprawnej obsługi zadania.

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało jednocześnie, że wyda około 2 mld złotych na utworzenie specjalnej jednostki cybernetycznej, która będzie miała za zadanie kontrolować wojskowe systemy kierowania, dowodzenia i łączności oraz prowadzić operacje w cyberprzestrzeni i zwalczać wszelkie zagrożenia pojawiające się w polskiej strefie sieci internetowej. To ważny krok, bo polskie wojskowe systemy informatyczne są bardzo często atakowane. Dziennie jest to nawet 100 tysięcy pojedynczych ataków, a większość pochodzi z Rosji.

źródło: własne / Geekweek

(8498)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.