Portal informacyjno-historyczny

Polska chce zyskać nowego cennego sojusznika. Ta wizyta będzie przełomowa

w Wiadomości ze świata


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Polska szuka nowych sojuszy. Zdaniem fińskich komentatorów ważnym partnerem naszego kraju zostanie właśnie Finlandia. Obecne relacje oceniają jako umiarkowane, ale rozpoczęta w poniedziałek wizyta prezydenta Andrzeja Dudy ma to zmienić.

Ma dojść do zacieśnienia współpracy w obrębie Morza Bałtyckiego, oba kraje liczą również na zwiększenie wzajemnego bezpieczeństwa, a także na wzmocnienie relacji biznesowych. Zdaniem ekspertów, dotychczas Finlandia była mocno skoncentrowana na krajach bałtyckich. Teraz jednak to się zmienia, a początki obserwowane są już od około dekady za sprawą coraz mocniejszej współpracy gospodarczej. Obecnie dodatkowym czynnikiem będzie zagrożenie ze strony Rosji. Obie strony liczą na współpracę przedsiębiorstw, które oferują technologie wojskowe. Dlatego przed wizytą prezydenta Dudy w Helsinkach gościł minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, który podpisał nową umowę o współpracy ze swoim fińskim odpowiednikiem Jussim Niinisto. Oprócz zakupu sprzętu ma dojść do wspólnych szkoleń.

Dla Polski kluczowe może być stanowisko w sprawie Nord Stream 2. Jak wiadomo, premier Finlandii Juha Sipila podczas ostatniej wizyty w Sankt Petersburgu swój stosunek do projektu określił jako neutralny. jak przyznał, jego kraj na tym nie korzysta, natomiast podkreślił, iż ważny jest wpływ inwestycji na ochronę środowiska Bałtyku. Dlatego niewykluczone, że polska strona podczas rozmów podniesie ten temat, co mogłoby stanowić krok do prób zablokowania projektu. Jednak eksperci zwracają uwagę, że Finlandia musi prowadzić ostrożna politykę względem sąsiada z uwagi na długą granicę z nim (1340 km) i każdy pochopny ruch może znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo.

Wiadomo, że projekty takie jak Nord Stream 1 i 2 mają ogromny, negatywny wpływ na bezpieczeństwo energetyczne całego regionu, a także w ogóle na bezpieczeństwo szeroko rozumiane regionu Morza Bałtyckiego

– mówił minister Krzysztof Szczerski.

To co różni Polskę i Finlandię, to stosunek do uchodźców. Finowie przyjęli 30 tys. uchodźców, mimo że kraj liczy 5,5 mln mieszkańców. Decyzja o nieprzyjęciu ich przez Polskę była szeroko komentowana, a z aprobatą spotkało się jedynie po prawej stronie tamtejszej ceny politycznej.

W tym roku Finlandia obchodzi 100. rocznicę uzyskania niepodległości.

– Jest wielka historyczna symbolika łączności dwóch przywódców, którzy przynieśli niepodległość obu krajom: marszałka Mannerheima i marszałka Piłsudskiego. Oni są urodzonymi w tym samym roku ojcami niepodległości swoich narodów

– podkreśla minister Krzysztof Szczerski.

źródło: Forsal.pl / Prezydent.pl

(3520)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę