,,Polska za 13,3 mld PLN wynegocjowała 50 Caracali. Turcja za 13,4 mld PLN wynegocjowała 109 Blackhawków”

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Polska za 13,3 mld PLN wynegocjowała 50 Caracali. Turcja za 13,4 mld PLN wynegocjowała 109 Blackhawków. Brawo Tomasz Siemoniak i Czesław Mroczek – napisał poseł Artur Soboń.

Ministerstwo Obrony Narodowej, kierowane wtedy przez Tomasza Siemoniaka, ogłosiło w 2015 r., że z przetargu na dostawę wielozadaniowych śmigłowców zostały wykluczone produkowane w Polsce śmigłowce Blackhawk oraz brytyjsko-włoskie AW149. Powód? Przyczyny formalne. Formalności spełniła oferta francuskiego Airbusa, dlatego MON zawarł kontrakt, którego wartość sięgnęła 13,3 mld złotych. Wcześniej planowano wydać jedynie 11,8 mld złotych, a zamiast planowanych 70 śmigłowców, zakupiono 50.

W tym kontekście poseł PiS wspomniał o zakupie 109 wielozadaniowych śmigłowców S70i Black Hawk po zawarciu umowy z koncernem Sikorsky. Maszyny miały być montowane w Turcji. Jak informował Defence24.pl:

rokowania przeciągnęły się aż do 21 lutego 2014 roku, gdyż Turcja mocno naciskała na maksymalizację udziału krajowego przemysłu i wsparcie w eksporcie maszyn ze stromy koncernu Sikorsky

Na plus należy zaliczyć, że

niemal wszystkie podzespoły maszyny będą produkowane w Turcji, np. przez koncern Aselsan. Sikorsky ma też wspierać eksploatację Black Hawków przez 30 lat. Kontrakt zawiera również opcję nawet na 600 kolejnych śmigłowców (wartych ponad 20 mld dolarów) i sprzedaż części z nich do państw trzecich.

źródło: Defence24.pl

PS. W komentarzach na naszym profilu Facebook zaroiło się od domorosłych specjalistów, którzy co ciekawe posiedli wiedzę na temat nieujawnionych szczegółów przetargu. Wszystkim czytelnikom zalecamy zapoznanie się z faktami w TYM ARTYKULE

(10261)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.