polscy lekarze-rezydenci w Niemczech polscy lekarze-rezydenci w Niemczech

Niemcy musieliby wydać na ich wykształcenie miliard euro. Ściągnęli ich z Polski

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

W 2015 roku do Niemiec wyjechało 856 polskich lekarzy. Jak informuje serwis InnPoland, ich wykształcenie kosztowałoby naszych zachodnich sąsiadów prawie miliard euro.

Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej – dr Maciej Hamankiewicz na antenie Polskiego Radia powiedział, że lekarz-specjalista w Białymstoku zarabia 3579 zł brutto (2560 zł netto). By otrzymać specjalizację,  potrzeba 12 lat (ukończenie studiów, rok stażu podyplomowego i pięć lat specjalizacji).

Dziś ponad 25 tysięcy lekarzy się specjalizuje, z czego 15 tysięcy ze środków publicznych. Jeżeli dajemy pieniądze na uczenie się, i dajemy ich tak mało, że dorosły mężczyzna, kobieta, w momencie kiedy chcą zakładać rodziny, dostają na rękę 1500-1800 złotych, to nie są w stanie utrzymać rodziny. Muszą pracować w innych miejscach, zamiast się uczyć. Pracują po 100-150, a znamy i takich, którzy pracują po 250 godzin miesięcznie. Czy człowiek, który wraca po takiej pracy do domu, ma czas jeszcze się uczyć? Marnujemy te środki

-mówi.

2200 złotych dla lekarza-rezydenta? W Niemczech tę samą sumę, tyle, że w euro, otrzyma lekarz bez żadnego doświadczenia zawodowego.

Hamankiewicz określa lekarzy-rezydentów w Polsce „15-tysięczną grupą tanich niewolników do wykonywania żmudnej pracy”. Cytuje badania, wykonane przez Naczelną Izbę Lekarską, które mówią, że wynagrodzenie w wysokości dwóch średnich krajowych (ok. 8 tys. złotych) powstrzymałoby ich przed wyjazdem.

(663)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.