Polak, który uratował życie przyszłemu prezydentowi USA. Jego imieniem nazwanych jest w Stanach dziesiątki miast, mostów, ulic i parków…

w Bohaterowie


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze
Generał Kazimierz Pułaski, obraz Jana Styki
Generał Kazimierz Pułaski, obraz Jana Styki

Kazimierz Pułaski to jeden z najwybitniejszych dowódców konfederacji barskiej, generał amerykański, bohater wojny o niepodległość Ameryki. Jego imieniem nazwanych jest w USA dziesiątki miast, mostów, ulic i parków.

11 września 1777 roku podczas bitwy pod Brandywine Kazimierz Pułaski uratował życie Jerzemu Waszyngtonowi.

– George Waszyngton widział w Pułaskim człowieka tej samej klasy co on – szlachetnie urodzonego, człowieka honoru. Uważał on, że Pułaski jako człowiek, który stracił majątek w imię wyznawanych zasad, godzien jest najwyższego szacunku i uznania – mówiła Anna Kornatek, dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, na antenie Polskiego Radia.

Pułaski urodził się w 1745 roku w Winiarach pod Warką. Po upadku konfederacji barskiej został skazany na śmierć i musiał wyemigrować z kraju. Lata 1772–1777 to okres tragicznej tułaczki Pułaskiego poza granicami kraju. Przebywał w Dreźnie, Francji oraz Turcji.

Pułaski przybył do Stanów Zjednoczonych przybył w 1777 roku, aby wziąć udział w amerykańskiej wojnie o niepodległość. Pierwszą jego amerykańską bitwą była bitwa w okolicach rzeki Brandywine. To właśnie wtedy Pulaskiuratował życie Jerzemu Waszyngtonowi, ostrzegając go przed napierającym oddziałem angielskim. Za swoje nieprzeciętne zasługi został odznaczony przez Kongres USA rangą generała brygady.

Pułaskiemu powierzono zadanie utworzenia w wojsku amerykańskim legionu kawalerii. Ostatnią potyczką, w której wziął udział była bitwa o miasto Savannach w stanie Georgia. Odniósł w niej rany w wyniku których zmarł 11 października 1779 roku

Legendę Pułaskiego w Ameryce zapoczątkował sam Jerzy Waszyngton, który na wieść o jego śmierci wyznaczył dla wart obozowych hasło: „Pułaski” a odzew „Polska”.

Imieniem tego Polaka nazwanych jest w USA dziesiątki miast, mostów, ulic i parków. W każdą pierwsza niedzielę października w Nowym Yorku odbywa się „Parada Pułaskiego”, a 11 października, rocznica jego śmierci, jest oficjalnie dniem jego pamięci. Kazimierz Pułaski obok Tadeusza Kościuszki jest jednym z najbardziej znanych Polaków w Stanach Zjednoczonych. 6 listopada 2009 roku nadano jemu pośmiertne honorowe obywatelstwo USA, rezolucję podpisał prezydent Barack Obama.

źródło: Polskie Radio – POSŁUCHAJ AUDYCJI!

gen. Kazimierz Pułaski
gen. Kazimierz Pułaski

(204)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.