,,Polacy za wszystko są obwiniani; to niesprawiedliwe i groźne”. Holendrzy zastanawiają się, dlaczego coraz trudniej znaleźć Polaków do pracy

w Wiadomości ze świata


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Holenderscy pracodawcy mają problem. Twierdzą, że coraz większym wyzwaniem staje się znalezienie Polaków do prac sezonowych.

Największe braki odczuwają osoby prowadzące szklarnie i ogrodnicy. Dlatego też Holendrzy muszą sięgać po pracowników z Litwy, Rumunii czy Węgier. Twierdzą jednak, że żałują bardzo, iż nie są to nasi rodacy: ci słyną z solidności i szybkiej aklimatyzacji do nowych warunków. Są bardzo lubiani i cenieni przez holenderskich pracodawców.

Powód mniejszego zainteresowania pracą w Holandii? Holenderskie media twierdzą, że Polacy coraz częściej znajdują pracę w swojej ojczyźnie. Na uwagę zasługuje fakt, że bezrobocie jest na rekordowo niskim poziomie, poza tym dodatkowymi czynnikami jest solidna gospodarka. Dodatkowym czynnikiem ma być też 500+.

Holendrzy w przeszłości nie zawsze byli zadowoleni z siły roboczej z Polski. Niektórzy politycy mówili wręcz o tsunami Polaków. Teraz ich stosunek radykalnie się zmienił…

Aart van der Gaag, dyrektor związku biur pośrednictwa pracy ABU (Algemene Bond van Uitzendondernemingen), wygłasza ciekawe opinie na temat Polaków i pokazuje, że inne powody odgrywają również rolę:

jeśli słyszę radnych, wykrzykujących hasła o „polskim tsunami”, wtedy myślę sobie: czy to potrzebne? Nasza tolerancja wciąż się zmniejsza: narzeka się nawet na Polaków, którzy rano za głośno zatrzaskują drzwi swoich samochodów. Od kiedy wybuchł kryzys, Polacy za wszystko są obwiniani; to niesprawiedliwa i jednocześnie groźna tendencja. Jeśli chcemy, by holenderska gospodarka dobrze się rozwijała, nie możemy otaczać Holandii murem. Zajmijmy się tymi sześcioma tysiącami nieuczciwych biur pracy. To tam wykorzystuje się pracowników i łamie się prawo pracy. Stańmy się znów bardziej gościnni, a już w szczególności wobec ludzi, którzy przyjeżdżają tutaj, by ciężko pracować. Tak, moglibyśmy być nieco bardziej przyjaźnie nastawieni wobec Polaków, którzy tutaj są

Van der Gaag porównuje Polaków z Rumunami i Bułgarami. Według niego polskich pracowników nie da się zastąpić robotnikami z tych dwóch państw, ponieważ Bułgarzy i Rumunii mają bardziej śródziemnomorską mentalność i nie posiadają takiego etosu pracy jak Polacy.

źródło: RMF FM / Niedziela.nl

(7659)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.