Polacy, którzy zmienili świat

w Ważne książki/Zapowiedzi wydawnicze


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Wielcy_zapomiani_Polacy_okladkaOdkrył, nazwał i stworzył naukę o witaminach. Wynalazł wycieraczki samochodowe. Zbudował pierwszy na świecie most żelazny. Była jedną z najzdolniejszych pisarek historycznych. Stworzył szczepionkę ratującą przed polio. Zaprojektowała współczesny model klawesynu. Wybudował kolej peruwiańską. Kto dokonał tego wszystkiego? Odpowiedź brzmi: Polacy. Biografie zasłużonych dla świata, ale zapomnianych w kraju odkrywa Marek Borucki. Premiera książki „Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat” już 21 stycznia.

Zegarki firmy Patek są synonimem prestiżu dla elegantów na całym świecie. Markę tę zna każdy, niewielu jednak wie, że jej twórcą był Polak – Antoni Patek. W największych salach koncertowych grywane są utwory polskiego kompozytora – Romana Maciejewskiego, twórcy wyjątkowego, uznanego za jednego z najzdolniejszych muzyków XX wieku. W odległym Peru i Stanach Zjednoczonych codziennie tysiące ludzi korzystają z efektów pracy naszych rodaków – kolei transandyjskiej, której twórcą był Ernest Malinowski oraz mostów zaprojektowanych przez Rudolfa Modrzejewskiego, syna słynnej aktorki, Heleny Modrzejewskiej. Marek Borucki stawia sobie za cel przypomnienie tych i wielu innych biografii wybitnych osobistości, które z jakiegoś powodu popadły w zapomnienie.

„Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat” to sylwetki 39 rodaków, których znać powinien każdy. Autor przedstawia wybitnych muzyków, kompozytorów, artystów, naukowców, inżynierów,  prezentuje ich osiągnięcia, opisuje nieznane fakty z ich życia.

„Często otaczamy czcią tych, którzy wcale na to nie zasługują, a pomijamy wielkich, może nieświadomie, może dlatego, że niechętnie spoglądamy wstecz, że bardziej nas zajmuje teraźniejszość niż przeszłość. Na pewno warto wiedzieć, komu zawdzięczamy dzisiejsze wygodne życie, pełne owoców pracy wielkich odkrywców i twórców. Oni odeszli w niepamięć, ich dzieła pozostały. Czy muszą być anonimowe?”– pisze autor.

Marek Borucki – historię  studiował na Uniwersytecie Gdańskim, doktorat  z historii Włoch  uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim. Przez wiele lat uczył historii w liceach warszawskich. Jest rzeczoznawcą podręczników szkolnych Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz autorem około 40 książek na temat historii i kultury polskiej oraz historii powszechnej.

 Marek Borucki, Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat, MUZA, Warszawa.

Książkę można kupić TUTAJ.

 

(208)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.