„Polacy jako sprawcy” – tak mówił również Bronisław Komorowski. Jego list odczytał były premier, Tadeusz Mazowiecki…

w Bez kategorii


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Czy wszyscy, którzy tak oburzają się po słowach szefa FBI pamiętają o tym, co w 70. rocznicę mordu w Jedwabnem zrobił Prezydent Komorowski? Jeśli jest z tym jakiś kłopot to my przypomnimy… Otóż 10 lipca 2011 roku Prezydent Bronisław Komorowski napisał w specjalnym liście do uczestników uroczystości w Jedwabnem:

[quote]Chcemy wraz z dzisiejszymi mieszkańcami Jedwabnego do końca zrozumieć wymowę tego, co się wtedy stało oraz uświadomić sobie to, co musi zostać w nas ocalone jako pamięć, przestroga, zobowiązanie. Wtedy (w 1941 r.) nie było tu Rzeczypospolitej, ale dziś ona jest. Jest i słyszy skargę, niegasnący krzyk swoich żydowskich obywateli. Dziś w jej imieniu oddaję cześć ich cierpieniu i raz jeszcze proszę ich o przebaczenie. (…)
Naród ofiar musiał uznać tę niełatwą prawdę, że bywał także sprawcą. Długo trwało zanim zrozumieliśmy, że przyznanie się do tej winy nie przekreśla polskiej martyrologii i polskiego bohaterstwa w walce z niemieckim i sowieckim okupantem, że nie oznacza relatywizacji win i wywrócenia proporcji w ocenie historycznych zasług i grzechów.[/quote]

A jego list wówczas odczytał były premier Tadeusz Mazowiecki. To oczywiście nie zmienia faktu, że James B. Comey, dyrektor FBI powinien publicznie przeprosić i to chyba jest absolutne minimum tego co powinno się stać. Ale kiedy Polska w sposób zorganizowany i instytucjonalny zacznie wreszcie ścigać za takie wypowiedzi? Kiedy autorów takich kłamstw dotkną dotkliwe finansowe kary? Czy nasze dzieci też będą czytały o „polskich obozach koncentracyjnych”?

Filmy:
1. Wywiad z Janem Karskim dla TELE POLONICA (Montreal) z 1986roku…
Jan Karski , który wtedy miał już 72 lata opowiada o swoich przeżyciach w czasach II wojny światowej. Rozmowę prowadził jego przyjaciel sprzed wojny Jerzy Żbik, dyrektor polskiej sekcji CBC która emitowała program radiowy z Montrealu w języku polskim dla słuchaczy w Polsce.
Wywiad został zrealizowany w rezydencji Piotra Zwolińskiego,w Montrealu i nadany w programie cotygodniowej emisji telewizyjnej TELEPOLONICA Montreal (Kanał 24) w programie poświęconym sprawom Polski i Polonii.

Karski po nagraniu emisji opowiadał o sobie, swojej pracy na amerykańskim uniwersytecie, o stosunku Polaków do Żydów w Polsce i na emigracji, gdzie te dwa społeczeństwa: Żydów-emigrantów i Polaków-emigrantów odnosiły się do siebie zdecydowanie wrogo.
Karski udzielał wielu wywiadów, i byłoby ciekawe porównać to co mówił na ten sam temat w języku polskim, a co po francusku i co po angielsku.

Polska „odkryła” znaczenie Karskiego dopiero w 1989 roku odznaczając go wysokimi orderami.

2. Daremna misja Opowieść Jana Karskiego Kozielewskiego
W czasie II wojny światowej Jan Kozielewski, działacz polskiego ruchu oporu, odbył pod pseudonimem Jan Karski trzy podróże na Zachód. Latem 1942 roku miał jechać po raz czwarty – do Londynu. Podczas spotkania z przedstawicielami polskiego rządu na uchodźstwie przekazał swoją relację na temat eksterminacji Żydów na terenie okupowanej Polski. Raport Karskiego i przywiezione przez niego mikrofilmy dokumentujące sytuację ludności żydowskiej, ówczesny minister spraw zagranicznych Edward Raczyński przedstawił aliantom. W filmie nakręconym w 1993 roku, Jan Karski opowiada o tej swojej ostatniej kurierskiej misji i o działaniach, które po dotarciu do Londynu podjął, by poinformować świat o zagładzie Żydów i prosić o pomoc dla nich. Przypomina, co w tej sprawie zrobili polscy, brytyjscy i amerykańscy czołowi politycy…

źródło: Gazeta Polska

(48)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.