Portal informacyjno-historyczny

Po 78 latach tułaczki bohater spod Monte Cassino wrócił do Ojczyzny. Mimo tego groziła mu… deportacja! Błyskawiczne rozwiązanie całej sytuacji

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

– Chciałem tylko wrócić, żeby zostawić moje piszczele tutaj” – mówi Józef Kowalczyk, 94-letni weteran II Wojny Światowej. Po 78 latach tułaczki właśnie powrócił do Ojczyzny. Ale z powodu braku dokumentów i polskiego obywatelstwa grozi mu deportacja – pisał Przemysław Wenerski z programu ,,Alarm” na antenie TVP.

W końcu spełniło się marzenie 94-letniego Józefa Kowalczyka. Weteran m.in. bitwy o Monte Cassino po 78 latach wrócił do Polski. Urodzony w 1924 roku w Lubomierzu w Małopolsce, podczas II wojny światowej walczył jako żołnierz 3 Dywizji Strzelców Karpackich. Brał udział w walkach m.in. pod Monte Cassino. Po wojnie wraz ze swoim dywizjonem został przeniesiony do Wielkiej Brytanii, a stamtąd w 1965 r. trafił do Australii. Jego powrót umożliwił Mateusz Otrębiak, 30-letni Polak mieszkający od sześciu lat w Sydney, który obiecał, że spełni marzenie pana Kowalczyka i zabierze go do Polski. Na lotnisku w Balicach weteran nie krył wzruszenia – pisano w zapowiedzi programu.

Jednak na miejscu pojawił się problem: mimo swoich zasług Kowalczyk nie był uznawany za obywatela Rzeczypospolitej Polskiej.

Po informacji o programie poświęconym Kowalczykowi na antenie TVP na Twitterze odezwał się Jan Kasprzyk z Urzędu ds. Kombatantów. Oznajmił, że urząd zajmuje się sprawą Kowalczyka od kilkunastu dni.

Znajdzie ona satysfakcjonujący finał

– obiecał.

Cały program można obejrzeć TUTAJ

(8279)


Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę