Portal informacyjno-historyczny

Piękne słowa węgierskiej bohaterki do Polaków: ,,W Europie są dwa narody, które miały być zniszczone – węgierski i polski. Ale…”

w Historia Węgier


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Mária Wittner to ikona historii węgierskiej, która walczyła w Powstaniu 1956 r. i została skazana śmierć. Do 1970 r. była więziona. Teraz otrzymała nagrodę „Drzwi do Wolności” na festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci w Gdyni.

Oto przemowa Wittner:

W Europie są dwa narody, które miały być wymazane z mapy: Węgrzy i Polacy. Już za czasów naszego wodza Arpada, w X wieku, zorganizowano wielką wyprawę, by unicestwić Węgrów raz na zawsze. Polska też doświadczała wiele razy w historii wielkich zniszczeń. A jednak zmartwychwstawała za każdym razem. Węgry zostały ukrzyżowane w 1920 roku w Trianon. Ale głęboko wierzę, że nasza droga do Golgoty dobiega końca.

Naszym wrogom nie udało się wbić klina między naszymi narodami. I głęboko wierzę, że nigdy im się to nie uda.

Jesteśmy państwami chrześcijańskimi. Jeśli ktoś powie, że jest Polakiem, tym samym mówi, że jest chrześcijaninem. Nasz święty król Władysław, urodził się w Polsce, i tu się wychowywał. Stał się jednym z największych władców Węgier. Z kolei z rodu Arpadów wyszła niejedna święta polska. To są najgłębsze powiązania, mamy wspólną historię.

Gdy przyjechałam do Polski na 25. rocznicę powstania „Solidarności”, zobaczyłam wielkie święto. Wówczas powiedziałam naszemu ambasadorowi w Polsce, że jestem ciekawa, jak będziemy świętowali 50. rocznicę naszej rewolucji węgierskiej. A wówczas na Węgrzech rządzili postkomuniści. Dziś, chwała Bogu, mamy premiera, który ma ścisłe, przyjacielskie relacje z polskimi przywódcami.

źródło: wPolityce.pl

(10536)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę