Piasek z ich grobów wymieszany z kośćmi poległych użyto do budowy dróg. Cmentarz został zrównany z ziemią… [WIDEO]

w Historia Łotwy/II RP


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Rok 1920. Styczeń. W wyniku wspólnej akcji sił polsko-łotewskich wyzwolony został Dyneburg. Bolszewicy musieli się wycofać. Zwycięstwo to jednak zostało okupione polską krwią. W walkach poległo pół tysiąca żołnierzy z 1 i 3 Dywizji Piechoty Legionów…

Ich groby do dziś rozsiane są po wschodniej Łotwie. Najwięcej, bo 237 poległych pochowano na Słobódce, w Dyneburgu, gdzie w 1928 roku otwarto uroczyście polski cmentarz wojskowy. O randze tego wydarzenia może świadczyć m.in. obecność Prezydenta Republiki Łotewskiej Zemgalsa.

Dziś po cmentarzu nie ma śladu. W latach 70-tych został on przez Sowietów zrównany z ziemią, a na jego miejscu powstało wysypisko śmieci. Co więcej: piasek z grobów wymieszany z kośćmi poległych użyto do budowy dróg w okolicy Dyneburga. Tak władza radziecka ,,dbała” o miejsce pochówku polskich żołnierzy. Warto to przypominać w kontekście powracających jak bumerang pretensji o demontaż sowieckich pomników.

Dziś na Słobódce stoi 13-metrowy betonowy krzyż. Nie sposób go nie zauważyć. Odsłonięto go po odzyskaniu przez Łotwę niepodległości, w listopadzie 1992 roku. Pomnik ten i pusta przestrzeń wokół niego przypominają, że kiedyś był tu cmentarz wojskowy, na którym spoczęli polscy żołnierze polegli za wolność Polski i Łotwy.

https://youtu.be/bMhkrQWdpFQ

(531)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.