Historia księdza, który uratował ponad sto polskich sierot przed II wojną światową. Wzruszająca, a chwilami zabawna opowieść o życiowej przygodzie, jaka spotkała o. Franciszka Plutę.
Powieść inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami i po części opartą na notatkach i wspomnieniach głównego bohatera, o. Franciszka Pluty można podzielić na trzy części. Pierwsza opisuje podróż do Indii, pełną przeciwności i niebezpieczeństw, choć niepozbawioną wzruszeń i zabawnych sytuacji. Następnie powieść skupia się na życiu w obozie. W niepozbawiony humoru i lekkości sposób autor opisuje codzienne trudy, niekończące się problemy finansowe i zupełnie absurdalne sytuacje, które przypadają w udziale mieszkańcom małego wzgórza w Indiach, których liczba rośnie aż do tysiąca. Kiedy wojna dobiega wreszcie końca, a dzieciom zaczyna grozić wywózka z powrotem do Związku Radzieckiego, ksiądz wraz z maharadżą dokonują adopcji sierot, co czyni z głównego bohatera prawdziwego „Ojca Tysiąca Sierot”.
Książka powstała dzięki notatkom i wspomnieniom głównego bohatera, ojca Franciszka Pluty, który w 1939 roku został aresztowany przez Sowietów i osadzony w łagrze. W 1941 roku po tzw. amnestii dla Polaków wstąpił do armii Władysława Andersa. Na przełomie 1941 i 1942 roku otrzymał polecenie otoczenia opieką duchową dzieci zgromadzonych w polskim sierocińcu, następnie towarzyszył im w podróży do Indii, a tam w Balachadi pełnił funkcję komendanta osiedla polskich dzieci. Zmarł 23 stycznia 1990 roku w Kanadzie.
Autorem powieści jest bratanek ojca Franciszka, Leonard Pluta, który wyjechał z Polski w 1957 roku. Wraz z żoną, osiadł w Kanadzie. Po ukończeniu studiów uzyskał najwyższy stopień naukowy Ph.D. (doktor filozofii) ze specjalizacją z ekonomii i przez 40 lat wykładał na Uniwersytecie
św. Franciszka Ksawerego w Antigonish w Kanadzie. Jest autorem wielu publikacji z zakresu ekonomii społecznej, a także autorem sztuki teatralnej.
Leonard Pluta, Ojciec Tysiąca Sierot, MUZA, Warszawa 2015.
Książkę można nabyć TUTAJ.
(149)