Ojciec Ryszarda Schnepfa był ,,oprawcą podczas Obławy Augustowskiej”

w Polska Ludowa


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Maksymilian Schnepf był nie tylko oficerem Ludowego Wojska Polskiego, ale też NKWD i Smiersz i zawsze działał przeciwko Polsce – mówiła w Poranku WNET dr Teresa Kaczorowska, autorka książki poświęconej Obławie Augustowskiej.

Specjalnie wybrana kompania 1 Praskiego Pułku Piechoty była dowodzona właśnie przez Schnepfa.

Maksymilian Schnepf to ojciec obecnego ambasadora RP w USA – Ryszarda Schenpfa.

Przez całe życie prowadził działalność wrogą Polsce. Działał najpierw w antypolskiej partii komunistycznej, później w NKWD i Smiersz. Następnie był wykładowcą Studium wojskowego przy UW oraz w KC PZPR – był bardzo wysoko partyjny. Polacy mieszkający w USA pytali mnie, jak to możliwe, że syn oprawcy zajmuje tak eksponowane stanowiska. Jednak od Ryszarda Schnepfa nie dowiedziałam się nic w tej sprawie

– mówi Kaczorowska.

Schnepf urodził się w Drohobyczu w rodzinie żydowskiej, jako syn Szymona Schnepfa i Eugenii (Gitli) z domu Kneppel. Należał do antypolskiej Komunistycznej Partii Polskiej.

Gdy cały świat świętował zakończenie II wojny światowej, NKWD, Armia Czerwona z pomocą UB, MO i LWP prowadziły przeciwko ludności polskiej akcję, zwaną „małym Katyniem”. Aresztowano i torturowano 7 tys. osób, z czego 2 tysiące zaginęły –

podkreśla.

O kontaktach Maksymiliana Schnepfa z sowietami pisała niedawno „Gazeta Polska”. W artykule „Resortowy ambasador w Waszyngtonie” dziennikarka Dorota Kania ujawniła, że ojciec Ryszarda Schnepfa blisko 60 lat wcześniej został skierowany do służby dyplomatycznej w Waszyngtonie przez GRU, czyli rosyjski wywiad wojskowy.

„Jako rezydent o pseudonimie ‚Czapla’ oficjalnie miał pełnić obowiązki attaché wojskowego, morskiego i lotniczego przy ambasadzie PRL w Waszyngtonie. Rodzina obecnego ambasadora w USA zmieniła pisownię nazwiska – w metryce urodzenia figuruje on bowiem jako Ryszard Marian Sznepf, syn Maksymiliana i Alicji z domu Szczepaniak, pracownicy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego”

– czytamy w „Gazecie Polskiej”.

Schnepf po wojnie był dyrektorem w Żydowskim Instytucie Historycznym. Sprawował stanowisko dyrektora administracyjnego w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.

cała audycja na antenie Radia Wnet

(5430)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.