Ojciec legendy futbolu Petera Schmeichela pochodzi z Polski. ,,Jestem Polakiem z krwi i kości” [WIDEO]

w Historia Danii


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Peter Schmeichel, a właściwie Peter Bolesław Schmeichel to legenda Manchesteru United, który na dobre zapisał się w historii klubu. Ojcem urodzonego 18 listopada 1963 r. bramkarza jest Polak.

na zdjęciu: Peter Schmeichel i jego syn Kasper

Antoni Schmeichel mieszka w Kopenhadze i zajmuje się lutnictwem i konserwacją starych instrumentów. Regularnie odwiedza Polskę, a w trudnych dla ojczyzny czasach pomagał, przywożąc do Polski m.in. sprzęt medyczny, np. wózki dla niepełnosprawnych, plastry, pampersy.

Jak przypomina, w okresie PRL-u próbowano go zwerbować. Uczynić to miał major Groszek z polskiego kontrwywiadu

Wiedzieli, że spotykam się z Dunką. Obserwowali nas. Chcieli, żebym został szpiegiem w Danii. Męczyli mnie tak przez kilka miesięcy. W końcu podpisałem

– mówił w rozmowie z Gazetą Krakowską ojciec legendarnego bramkarza. Ale jak twierdzi z peerelowskim wywiadem nie współpracował. Podpisanie lojalki był jedynym sposobem na wyjazd z okupowanego kraju. Co ciekawe, po dotarciu do Danii miejscowe służby zaproponowały mu współpracę, ale odmówił.

Jestem Polakiem z krwi i kości. Nie chciałem pracować dla obcego wywiadu

– podkreślił.

Dziś ma ponad 80 lat i swoje życie podsumowuje:

To był piękny taniec po różach, ale wpadałem też na kolce i mocno krwawiłem. Jestem jednak bardzo szczęśliwy, bo mam fajną rodzinę, zdrowie i jestem wolnym człowiekiem

Był ciężko doświadczony przez los. Ojciec-żołnierz zginął na początku wojny w Toruniu, a matka była członkinią konspiracyjnej organizacji wojskowej „Pług i miecz”, współpracowała również z Armią Krajową. W 1945 r. zginęła z rąk Sowietów.

Po wojnie Antoni był wychowywany przez dziadków w Chełmży. Dziadek był w pułku ułanów w Grudziądzu. Ale drugie imię Peter Schmeichel dostał po pradziadku Bolesławie. Jego lista sukcesów jest długa: w reprezentacji Danii zagrał 129 razy, został mistrzem Europy w 1992 r. Został uznany za najlepszego bramkarza Manchesteru United w historii (grał tam w latach 1991-99).  Na swoim koncie ma pięć mistrzostw Anglii, trzy Puchary Anglii, Puchar Ligi, Puchar Europy i Superpuchar Europy. Grał też m.in. w Broendby IF, Sportingu Lizbona, Aston Villi oraz Manchesterze City. A w bramce spisywał się tak:

źródło cytatów Gazeta Krakowska

(9412)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.