Odsłonięto tablicę chwalącą czyny ważnego funkcjonariusza bezpieki

w Wiadomości z Polski/Żołnierze Wyklęci


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Pod koniec sierpnia w gminie Łopuszno w powiecie kieleckim odsłonięto tablicę czczącą m.in. czyny ważnego funkcjonariusza Służby Bezpieczeństwa. Po interwencji mediów tablica została zdjęta.

Dokładne miejsce to polana leśna między Korczynem a Fanisławicami. To tu doszło do akcji Brygady Świętokrzyskiej NSZ przeciw partyzantom Armii Ludowej.

Przez lata akcję tę akcję określano jako walkę bandy, w której mieli zginąć także cywile.

Co naprawdę się stało w sierpniu 1944 r.:

24 sierpnia 1944 roku miała miejsce akcja odwetowa przeciwko tak zwanej Brygadzie Armii Ludowej „Świt”, która poprzedniej nocy pod Gnieździskami wykoleiła, a następnie ograbiła pociąg pasażerski relacji Częstochowa-Kielce. Były liczne ofiary wśród podróżnych – wyłącznie Polaków. Poszkodowanym przyszli z pomocą lekarze i grupa żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. Reszta, pod dowództwem podpułkownika Antoniego Szackiego „Bohuna” – dowódcy oddziału, otoczyła miejsce postoju ludzi z Armii Ludowej. Okazało się jednak, że znajdują się tam jedynie tabory z zagarniętymi rzeczami. W akcji zginęło 3 komunistów.

– pisał doktor Wojciech Muszyński z IPN.

Wśród uhonorowanych na tablicy jest m.in. Tadeusz Łęcki „Orkan” – dowódca 2 Brygady Armii Ludowej „Świt”, który w powojennej Polsce pełnił ważne funkcje w aparacie bezpieczeństwa. Na tablicy został uhonorowany, mimo że nie poległ i w Polsce Ludowej pełnił m.in. funkcję zastępcy dyrektora gabinetu Ministra Spraw Wewnętrznych.

Musi budzić zdziwienie upamiętnianie osób, których działania można uznać przynajmniej za kontrowersyjne, by nie powiedzieć sprzeczne z interesem Polski. Przy tego typu inicjatywach należy zadać pytanie, kto wydał na nie zgodę. Takie działania doprowadzają do narodowej schizofrenii

– powiedziała doktor Dorota Koczwańska-Kalita z IPN w Kielcach w rozmowie z Polska The Times.

W uroczystości wzięli miejscowi duchowni, dyrektorzy szkół i nauczyciele.

Na łamach Polska The Times, czytamy:

po naszej interwencji tablicę zdjęto. Niestety pomimo wielu starań – osoby, które bezpośrednio przygotowywały uroczystości i nową tablicę nie chciały się wypowiedzieć, czym się kierowały.

źródło: Polska The Times / fot. Lopuszno.pl

(2381)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.