Odsłonięto tablicę chwalącą czyny ważnego funkcjonariusza bezpieki - Niezłomni.com

Portal informacyjno-historyczny

Odsłonięto tablicę chwalącą czyny ważnego funkcjonariusza bezpieki

w Wiadomości z Polski/Żołnierze Wyklęci


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Pod koniec sierpnia w gminie Łopuszno w powiecie kieleckim odsłonięto tablicę czczącą m.in. czyny ważnego funkcjonariusza Służby Bezpieczeństwa. Po interwencji mediów tablica została zdjęta.

Dokładne miejsce to polana leśna między Korczynem a Fanisławicami. To tu doszło do akcji Brygady Świętokrzyskiej NSZ przeciw partyzantom Armii Ludowej.

Przez lata akcję tę akcję określano jako walkę bandy, w której mieli zginąć także cywile.

Co naprawdę się stało w sierpniu 1944 r.:

24 sierpnia 1944 roku miała miejsce akcja odwetowa przeciwko tak zwanej Brygadzie Armii Ludowej „Świt”, która poprzedniej nocy pod Gnieździskami wykoleiła, a następnie ograbiła pociąg pasażerski relacji Częstochowa-Kielce. Były liczne ofiary wśród podróżnych – wyłącznie Polaków. Poszkodowanym przyszli z pomocą lekarze i grupa żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. Reszta, pod dowództwem podpułkownika Antoniego Szackiego „Bohuna” – dowódcy oddziału, otoczyła miejsce postoju ludzi z Armii Ludowej. Okazało się jednak, że znajdują się tam jedynie tabory z zagarniętymi rzeczami. W akcji zginęło 3 komunistów.

– pisał doktor Wojciech Muszyński z IPN.

Wśród uhonorowanych na tablicy jest m.in. Tadeusz Łęcki „Orkan” – dowódca 2 Brygady Armii Ludowej „Świt”, który w powojennej Polsce pełnił ważne funkcje w aparacie bezpieczeństwa. Na tablicy został uhonorowany, mimo że nie poległ i w Polsce Ludowej pełnił m.in. funkcję zastępcy dyrektora gabinetu Ministra Spraw Wewnętrznych.

Musi budzić zdziwienie upamiętnianie osób, których działania można uznać przynajmniej za kontrowersyjne, by nie powiedzieć sprzeczne z interesem Polski. Przy tego typu inicjatywach należy zadać pytanie, kto wydał na nie zgodę. Takie działania doprowadzają do narodowej schizofrenii

– powiedziała doktor Dorota Koczwańska-Kalita z IPN w Kielcach w rozmowie z Polska The Times.

W uroczystości wzięli miejscowi duchowni, dyrektorzy szkół i nauczyciele.

Na łamach Polska The Times, czytamy:

po naszej interwencji tablicę zdjęto. Niestety pomimo wielu starań – osoby, które bezpośrednio przygotowywały uroczystości i nową tablicę nie chciały się wypowiedzieć, czym się kierowały.

źródło: Polska The Times / fot. Lopuszno.pl

(2382)


Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę