Po kilku latach nieobecności na rynek wydawniczy powrócił „Biuletyn IPN”, odnowione pismo prezentuje się ciekawie, jest dużo mniej naukowe niż poprzednia wersja pisma i bardziej interesujący niż „Pamięć.pl”, z której wydawania Instytut zrezygnował.
Nowa bardziej przejrzysta szata graficzna, lepsza edycja, dużo ilość zdjęć, sprawiają, że pismo dobrze się prezentuje i jest przyjemne w odbiorze.
Teksty są bardziej popularnonaukowe niż w poprzedniej wersji pisma, ale biuletyn nie ucieka od trudnych i poważnych tematów, jak tekst Ewy Siemaszko o świeceniu przez prawosławnych i grekokatolickich popów narzędzi używanych przez Ukraińców do mordowania Polaków, opowieści doktora Kazimierz Krajewskiego o żołnierzu niepodległościowego podziemia podporuczniku Bolesławie Sawiczu-Korsaku, tekście doktora Witolda Bagieńskiego o działalności wywiadu PRL w Rzymie, czy rozważaniach Mirosława Jeziorskiego i Krzysztofa Płaski o zbiorze zastrzeżonym.
Ciekawym przyczynkiem do losów polskich rodzin są dwudziestowieczne dzieje małopolskiej rodziny Majdzików, opisane przez Annę Zechenter. Nie są to jedyne artykuły po które warto sięgnąć w odnowionym numerze „Biuletynu IPN”, czytelnik znajdzie tu wiele interesujących tekstów.
Do zakupu zachęca również przystępna cena (8 zł) za 200 stron tekstu na dobrym kredowym papierze oraz film na DVD o księdzu Władysławie Bukowińskim, apostole Polaków w sowieckim Kazachstanie „Człowiek Boga”.
Biuletyn IPN, nr 1-2. Biuletyn można nabyć TUTAJ.
(135)