O zjawisku Lewicy zwanym socjalizmem narodowym, czyli o zakłamywanym wizerunku „prawicowego” Hitlera

w Idee


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

adolfNajbardziej skomplikowanym zjawiskiem Lewicy jest socjalizm narodowy. W sferze duchowości charakteryzuje się on postawami oscylującymi między teizmem, indyferencją pogaństwem a ateizmem.

W gospodarce jego wyznawcy wypowiadają się zdecydowanie przeciwko wolnemu rynkowi, chociaż nie przeciwko wszelkiej własności prywatnej.

Ważnym elementem socjalizmu narodowego był nacjonalistyczny charakter każdej z jego opcji, to jest koncentracja zainteresowań i działalności nie dla „ludzkości”, lecz dla danego narodu (angielskiego, niemieckiego). W państwach podbitych jego adepci spełniali ważną rolę w ruchu niepodległościowym (Polska, Czechy). Jednakże po dojściu do władzy socjaliści narodowi podporządkowują nacjonalizm etatyzmowi.

Naród w stosunku do państwa ma pełnić funkcję przynajmniej służebną. A w wersji optymalnej państwo ma oznaczać naród.

Generalnie, socjalizm narodowy należy już do przeszłości. Był po prostu etapem kształtowania się Lewicy.

[quote]Często przywódcy socjalizmu narodowego pochodzili z szeregów rewolucyjnego i ewolucyjnego socjalizmu międzynarodowego (e.g. eks-socjalista Benito Mussolini z Partii Faszystowskiej we Włoszech, eks-czerwonogwardzista Vidkun Quisling z Unii Narodowej w Norwegii, eks-komunista Jacques Doriot z Francuskiej Partii Ludowej, eks-socjaldemokrata Marcel Déat z Narodowego Zjednoczenia Ludowego we Francji, czy eks-członek Partii Pracy Sir Oswald Mosley ze Związku Brytyjskich Faszystów w Anglii).[/quote]

Socjalizm narodowy można podzielić na trzy główne typy: patriotyczny, faszystowski i rasistowski.

Patriotyczny socjalizm narodowy ogranicza się właściwie do narodów bezpośrednio podległych innym państwom. Jest to orientacja indyferentna religijnie łącząca dążenia niepodległościowe i nacjonalizm ze sprawą tzw. sprawiedliwości społecznej. Będąc u władzy uprawia daleko posuniętą politykę etatyzmu. Do patriotycznego socjalizmu narodowego należała w Polsce większa część Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS), tzw. Sanacja, czy w Czechach Narodowi Socjaliści.

Marek Jan Chodakiewicz
Marek Jan Chodakiewicz

Faszystowski socjalizm narodowy łączy nacjonalizm z socjalizmem (korporatyzmem) w gospodarce. Jest wrogi, bądź niechętny, a przynajmniej indyferentny w stosunku do religii, a już na pewno Kościoła. Reprezentują go Faszyści we Włoszech, część Zjednoczenia Narodowego w Czechach, oraz narodowi syndykaliści z hiszpańskiej Falangi.

Rasistowski socjalizm narodowy to połączenie rasizmu z socjalizmem w gospodarce. Jest to prąd pogański, a najważniejszymi przedstawicielami są przede wszystkim Narodowo Socjalistyczna Partia Niemieckich Robotników (NSDAP) pod wodzą Adolfa Hitlera w Niemczech, Unia Narodowa Vidkuna Quislinga w Norwegii, Partia Obrony Rasowej pod przewodnictwem Gyula Gómbósa, oraz Strzałokrzyżowcy Ferencza Szalasiego na Węgrzech.

Marek Jan Chodakiewicz, ”O prawicy i lewicy” (s. 16-18), 1996 [1995]: Ciemnogród? O Prawicy i Lewicy [Hicksville? On the Right and Left], Ronin Publisher

(384)


Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.