O zapomnianej… republice partyzanckiej, która miała wielką siłę oddziaływania. Latem 1944 roku na budynkach powiewały dumnie biało-czerwone flagi

w II wojna światowa


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Partyzancka Republika Pińczowska obejmowała obszar regionu pińczowskiego, rozciągała się na blisko 1000 km kw. liczącym obszarze od Pińczowa na północ, po Nowy Korczyn na wschodzie, Koszyce i Brzesko Nowe na południu, po Proszowice i Góry Miechowskie na zachodzie i dalej przez Lasy Sancygniowskie z powrotem do Pińczowa.

Nie jest przypadkiem, że Republika Pińczowska powstała na ziemi pińczowskiej, mającej wspaniałe tradycje niepodległościowe. Jej drogi i ścieżki przemierzali kosynierzy Kościuszki i partyzanci Langiewicza, w latach 1842 – 1846 rozwijał swą konspiracyjną działalność ksiądz Piotr Ściegienny rodem z Bilczy nad Nidą.

pinczowskaNa powstanie Republiki Pińczowskiej największy wpływ miały śmiałe wystąpienia zbrojne oddziałów i grup wypadowych GL (od jesieni 1942 roku), BCh (od wiosny 1943 roku) i AK (od jesieni 1943 r.). Szczególne nasilenie walki z okupantem w regionie pińczowskim nastąpiło wiosną i latem 1944 roku pod wpływem ofensywy wojsk sowieckich i polskich.

10 kwietnia 1944 roku oddział BCh Piotra Pawliny dokonał ataku na więzienie w Pińczowie. Oddziały AL.: Zygmunta Bieszczanina, Jana Trzaski, Antoniego Jańczaka i oddział BCh Józefa Maślanki, już w czerwcu i lipcu 1944 r. kontrolowały rejon lasów chroberskich. Oddziały Zygmunta Bieszczanina i Józefa Maślanki dokonywały wypadów w okolice Staszowa (leżącego blisko frontu), niepokoiły i rozbijały niemieckie kolumny wojskowe.

Około 20 lipca, gdy front oddalony był jeszcze od powiatu pińczowskiego o 100 km, poczucie zagrożenie Niemców było już tak duże, że zdecydowali się na ewakuację posterunków policji i urzędów. Fakt ten stał się bezpośrednim impulsem do powszechnego wystąpienia zbrojnego członków ruchu oporu.

Na przełomie lipca i sierpnia 1944 roku tylko na Lubelszczyźnie i w Republice Pińczowskiej powiewały swobodnie biało-czerwone flagi, a ludność cieszyła się pełną wolnością. Urzędy, poczta, kolej przeszły w ręce partyzantów. W północnej części Republiki opanowanej w większości przez oddziały Armii Ludowej, powstała Pińczowska Konspiracyjna Powiatowa Rada Narodowa na czele z Franciszkiem Kucybałą Komendantem Okręgu AL i zastępcą Piotrem Soją ze Stronnictwa Ludowego. Na południu, w Kazimierzy Wielkiej rozpoczął działalność Powiatowy Delegat Rządu RP na kraj ludowiec Józef Dąbkowski.

Dzisiaj, z perspektywy historycznej można powiedzieć, że Republika Pińczowska była partyzancką wolną ojczyzną. I choć utrzymała się tylko przez niecały miesiąc, miała wielką siłę oddziaływania.

źródło: Pinczow.pl

Medal Za Zasługi Dla Republiki Pińczowskiej
Medal Za Zasługi Dla Republiki Pińczowskiej

(2534)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.