O podatek obrotowy od supermarketów i banków zaapelował goszczący, w swoje 92 – urodziny w Radio Wnet, prof. Witold Kieżun. ” Cały szereg firm nie płaci w Polsce podatków. Są to m.in. TVN czy Polsat”.
Nawiązując do 25. rocznicy rozpoczęcia rozmów przy Okrągłym Stole prof. Kieżun stwierdził, że rozmowy nie załatwiły struktury gospodarczej.
[quote]Rozpoczęła się jednak akcja wykupowania przedsiębiorstw przez istniejącą nomenklaturę. Okrągły Stół w dziedzinie gospodarki nie ma żadnego dorobku. Już pod koniec lat ’90 Jeffrey Sachs i George Soros zaplanowali polską strukturę gospodarczą[/quote]
– mówił w Poranku Wnet prof. Kieżun.
Jako krytyczną określił rozmówca obecną sytuację w Polsce.
Polska jest na 212. miejscu na świecie jeśli chodzi o ujemny przyrost naturalny. Olbrzymia większość Polaków żyje w nędzy. Pokazało to ostanie opracowanie GUS. Okazało się, że 500 tys. dzieci jest niedożywionych, a 1,4 mln młodzieży pozbawiona jest normalnych warunków do nauki.
– USA z całym naciskiem zaangażowały się w produkcję gazu z łupków – przekonywał na antenie Radia Wnet prof. Kieżun. – Stany przeżywają absolutny renesans energetyczny i przez to mają bardzo niskie ceny energii. Np. litr benzyny kosztuje tam 2,5-2,6 zł. W związku z tym, że ceny energii są niskie to zaczęto likwidować przemysł i fabryki w Chinach i zaczęto rozbudowywać przemysł u siebie.
Gość Poranka Wnet zaapelował o opodatkowanie m.in. supermarketów.
Po pierwsze powinniśmy opodatkować supermarkety, które praktycznie nic nie płacą. Trzeba wprowadzić podatek obrotowy od supermarketów i banków
– przekonywał.
„W Kanadzie podatek od dochodów wynosi 35 proc. – kontynuował prof. Kieżun. – U nas zlikwidowano podatek dla najbogatszych – 40 procentowy. Z jednej strony mamy grupę dobrze zarabiających, którzy tak jak emeryci płacą jedynie 19 proc. podatku. W Polsce istnieje więc szalona dysproporcja jeśli chodzi o zarobki. Cały szereg firm nie płaci w Polsce podatków. Są to m.in. TVN czy Polsat. Oni płacą podatki za granicą.”
„Musimy stworzyć bardzo zdecydowany program działania – stwierdził rozmówca. – Musimy liczyć się jednak, że jesteśmy stale pod nadzorem UE i będzie się ona sprzeciwiać się różnym działaniom. Jednak tu jest problem postawy Polski wobec UE; w niej także trzeba umieć się bić. W niektórych przypadkach UE jest ostra, tak jak w przypadku stoczni. Niemcy potrafili sobie załatwić, że wszystkie fabryki na terenie b. NRD mogą być dofinansowane przez państwo. O dofinansowanie dla Gdańska nie było jednak mowy. UE raz jest korzystna, a raz nie – podsumował prof. Witold Kieżun.
(137)
WIELKIE UZNANIE DLA PANA PROFESORA…. TO TYLE…