O tym, jak trzy kraje unijne dogadują się z Rosją za plecami UE. Kosztem Polski. Wykorzystują to Rosjanie. Nauczka, jak się robi politykę w Unii

w III RP


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

bialSkandal na linii Bruksela-Moskwa w sprawie afrykańskiego pomoru świń. Francja, Holandia, Dania dogadują się z Rosją poza plecami Komisji Europejskiej w sprawie otwarcia rosyjskiego rynku na ich mięso wieprzowe. Odbywa się to kosztem Polski. A rozmowy Rosjanie nagrywają i umieszczają w internecie informuje RMF FM.

Moskwa opublikowała nagranie rozmów szefów służb weterynaryjnych tych krajów z szefem służby weterynaryjnej Rosji, Sergiejem Dankwertem, które odbyło się 18 lutego w Moskwie.

[quote]Dzień po tym, jak w Polsce ujawniono pierwszy przypadek afrykańskiego pomoru świń (ASF). Zachodni goście oczywiście nie przypuszczali, że są nagrywani, bo z pewnością nie pozwoli by sobie na takie publiczne umniejszanie roli Komisji Europejskiej i zgodę na dyskryminowanie Polski. Wszyscy troje deklarują chęć porozumienia z Moskwą przy pominięciu Komisji Europejskiej.[/quote]

Dla Polski to bardzo niekorzystne, bo jedynym gwarantem dobrego dla nas rozwiązania – są negocjacje Komisji Europejskiej w imieniu wszystkich krajów UE. W rozmowach z Rosją sukces może odnieść jedynie zwarty blok. Tak było w 2007 roku, gdy po długim okresie nieudanych rozmów polsko-rosyjskich w sprawie embarga na mięso, do akcji wkroczyła Bruksela.

Rosjanie dobrze o tym wiedzą, dlatego próbują rozbić unijną jedność i osłabić pozycje negocjacyjną Brukseli.

Nagranie publikują w momencie, gdy Komisja Europejska negocjuje z Moskwą nowe unijne świadectwa weterynaryjne, które otworzyłby unijny rynek. Rosja chce wyeliminować z rynku Polskę i kraje bałtyckie, czyli objąć je całkowitym zakazem eksportu mięsa wieprzowego.

Dankwert wyraźnie mówi, że to on będzie decydować, z którymi krajami Rosja wznowi eksport. Komisja Europejska chce natomiast, by takim zakazem były objęte tylko poszczególne regiony, gdzie pojawił się afrykański pomór (a więc w Polsce: część podlaskiego, lubelskiego i jeden powiat w mazowieckim), a nie całe kraje. Dla Danii, Francji i Holandii to wyraźnie bez znaczenia, bo one, jako kraje o małym ryzyku skażenia ASF – chcą eksportować do Rosji i jednie to je obchodzi. Ich przedstawiciele tłumaczą na udostępnionym przez Rosjan nagraniu, że z powodu wprowadzonego przez Rosję embarga na unijną wieprzowinę mają poważne problemy ekonomiczne i polityczne.

Trzeba znaleźć rozwiązanie dwustronne, czyli między Unią Celną (Rosja, Białoruś, Kazachstan) a krajami Unii, które siedzą przy tym stole – mówi bez ogródek szefowa służby weterynaryjnej Holandii, Christianne Brusche. Jesteśmy gotowi na takie dwustronne rozwiązania – wtóruje przedstawiciel Danii, Per Henriksen. A reprezentant duńskich producentów mięsa wprost mówi, że nie wierzy w rozwiązanie na szczeblu europejskim, bo zajmie ono zbyt wiele czasu. W podobnym duchu mówi Francuz, Jean-Luc Angot, chociaż dodaje, że trzeba jednak zaczekać na rezultaty negocjacji Komisji Europejskiej.

Zobacz więcej na stronie RMF FM!

(8)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.