O tym jak dostojne miasto o wspaniałej historii uległo prymitywnej ideologii narodowego socjalizmu. Historia po raz pierwszy opowiedziana

w Zapowiedzi wydawnicze


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

gdanskIstnieje bardzo wiele książek o Gdańsku, w tym także o „starym Gdańsku”, mieście, które podczas II wojny światowej zostało niemal całkowicie zniszczone. Napisano je z historycznego, urbanistycznego i turystycznego punktu wiedzenia. I tak Peter Oliver Loew, być może najlepszy niemiecki znawca Gdańska, opublikował szereg mądrych książek, a wśród nich obszerną historię miasta nad Motławą od czasów jego założenia w roku 977. Inni autorzy w swych publikacjach przedstawiali los gdańskich Żydów czy też pisali o obozie koncentracyjnym utworzonym przez nazistów w Stutthofie pod Gdańskiem.

Jednak na rynku książki brakowało do tej pory ilustrowanej historii Gdańska o czasach, gdy powiewały nad nim flagi ze swastyką. Zadaniem niniejszej pozycji jest wypełnienie tej luki. Autorowi nie chodzi przy tym o obszerną historię Gdańska ani o jej fragment z lat 1939-1945. Poniższa książka koncentruje się na działaniach narodowych socjalistów w tym mieście: ich karierze zakończonej zdobyciem władzy, stosowanym terrorze i w końcu upadku.

[quote]Celem niniejszej książki jest przypomnienie o tym pełnym cierpienia fragmencie historii miasta oraz ciążącej na narodowych socjalistach odpowiedzialności za zniszczenia i ofiary ludzkie.[/quote]

z przedmowy Autora

WIĘCEJ O WYBITNEJ POSTACI DIETERA SCHENKA – TUTAJ!

Gdańsk dwukrotnie w swojej historii stawał się Wolnym Miastem: raz w czasach napoleońskich, ponownie w dwudziestoleciu międzywojennym. Do dziś echa tego wyjątkowego statusu pobrzmiewają w haśle „Gdańsk – miasto wolności”. Stało się ono jednak pustym sloganem, gdy wolność zastąpiła dyktatura. Po dojściu do władzy nazistów dostojne, hanzeatyckie miasto coraz bardziej zaczęło ulegać prymitywnej i totalitarnej ideologii narodowego socjalizmu. Obłędna polityka Hitlera i jego palatynów doprowadziła do stopniowego upadku Gdańska, którego tragiczny finał nastąpił w 1945 roku. Tymczasowy powrót do Rzeszy zakończył się bowiem wkroczeniem Armii Czerwonej, zniszczeniem miasta i hekatombą mieszkańców. O tym procesie opowiada Dieter Schenk, pisarz i kryminolog, autor m.in biografii Alberta Fostera.  W swojej najnowszej książce autor nie pomija tragicznych polskich epizodów w dwudziestowiecznej historii miasta – obrony Poczty Polskiej i Westerplatte.

Fragmenty książki:

Po zakończeniu I wojny światowej zwycięskie mocarstwa i państwa sprzymierzone złożyły odpowiedzialność za wywołanie wojny na barki Niemiec, zobowiązując w traktacie  wersalskim Rzeszę Niemiecką do rozbrojenia, oddania części  terytoriów oraz wypłaty reparacji wojennych. Rzeczpospo lita Polska zażądała przede wszystkim wolnego i bezpiecznego dostępu do morza poprzez port gdański, powołując się  na czternastopunktowy plan prezydenta USA, Woodrowa  Wilsona, mający uregulować powojenny porządek w Euro pie. Żądania Polaków wychodziły jednak poza ramy tego planu; chcieli oni odbudować swe państwo w granicach dawnej Korony Polskiej. Te postulaty wywołały oburzenie strony niemieckiej. W nocie protestacyjnej z 15 października 1918  roku magistrat gdański dowodził, że miasto jest „rdzennie  niemieckie”, a w 1912 roku, podczas wyborów do Reichstagu, 98% gdańszczan głosowało na partie niemieckie, co odpowiadało mniej więcej liczbie ludności używającej niemieckiego jako języka ojczystego. Wzburzenie osiągnęło punkt kulminacyjny, kiedy w okresie Bożego Narodzenia roku 1918 polski  pianista, kompozytor i polityk, Ignacy Paderewski, spotkał  się w Gdańsku z członkami polskiej mniejszości. W prasie  spotkanie to określono jako „tajne spotkanie polskich rewolucjonistów”, w mieście zaś zaczęły krążyć pogłoski o rzekomo  mającym nastąpić w najbliższym czasie zajęciu Gdańska przez wojska pod dowództwem polskiego generała Józefa Hallera

[…] 6 września w bydgoskich koszarach artylerii oraz w Danziger Wald [Las Gdański; przyp. tłum.] rozstrzelano jako  „buntowników” 800 Polaków z Bydgoszczy, 13 września zaś,w lasach wokół miasta, dokonano egzekucji ponad 100 dalszych. Potem nadal rozstrzeliwano zakładników. Dużą ich  grupę zgromadzono na rynku i zagrożono rozstrzelaniem,  jeśli ze strony polskiej padłyby kolejne strzały. Kiedy w nocy  z 9 na 10 września ranny został jeden z żołnierzy niemieckich,  życie musiało poświęcić 20 zakładników. Funkcjonariusze  policji, SD, Einsatzgruppen [grup specjalnych; przyp. tłum.] oraz żołnierze Wehrmachtu (głównie z Flieger-Nachrichten regiment 1 [1. Pułk Łączności Luftwaffe; przyp. tłum.]) rozstrzelali od 200 do 300 polskich cywilów. Stacjonujący w Bydgoszczy hauptsturmführer SS, Leuckel, w postępowaniu prowadzonym po wojnie przez prokuraturę w Monachium zeznał do protokołu: „Wiem, że Gestapo zażądało od nas, byśmy dali ludzi do plutonu egzekucyjnego. Jednego razu byłem obecny przy rozstrzelaniu mniej więcej 20–25 Polaków. Wiem, że rozstrzeliwano także Żydów i nauczycieli. Z informacji, jakie otrzymałem od ludzi z Selbstschutzu i innych, wynika, że w miesiącach jesiennych zlikwidowano w rejonie Bydgoszczy 5000 Polaków”. W tym samym czasie, gdy dokonywano masowych mordów, prominenci partii narodowosocjalistycznej jak gdyby  nigdy nic udali się do teatru, który ponownie otwarto 1 października 1939 roku. Jak napisał specjalista od propagandy narodowosocjalistycznej, Wolfgang Diewerge, „fakt ten miał wielkie znacznie dla mieszkańców Bydgoszczy”.

KSIĄŻKĘ MOŻNA ZAKUPIĆ TUTAJ!

(46)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.