„Jest to książka opowiadająca o losach i cierpieniach ponad 2 milionów Polaków, których sowiecka Rosja wyrwała z Polski i rzuciła na dalekie, tułacze drogi, skazując na głód i poniewierkę. Jest to jednak i książka, która głosi pochwałę zwycięstwa woli życia przez tych, którzy przetrwali”.
[quote]Autor opowiada swoje trudne wojenne losy. W wieku siedmiu lat został wywieziony z rodziną przez NKWD na koło podbiegunowe i osadzony w obozie pracy. Po układzie Sikorski-Majski, rodzinę Opałków, podobnie jak wielu innych Polaków uwięzionych w sowieckich łagrach objęła amnestia. Próbowali dotrzeć do armii Andersa, znaleźli się jednak w kołchozie w Uzbekistanie, gdzie głód i choroby zabrały autorowi ojca i dwóch braci.[/quote]
Po ucieczce z kołchozu, autor z matką i rodzeństwem, które przeżyło, dotarli do polskiej armii. Ale na tym nie skończyła się ich wojenna wędrówka, trwała jeszcze trzy lata. Przez Iran, Indie, Amerykę Środkową, docierają w 1946 r. do Stanów Zjednoczonych, które stają się ich nowym domem.
Stefan Opalka, Chłopiec z Medyki, Oficyna Wydawnicza Kucharski, Toruń.
(58)