Theodore de Bry i jego obraz pokazuje czarną legendę Hiszpanów

O celowo zafałszowanej historii Kościoła. „Jest umyślnie tak zababrana, że do dziś dnia nawet inteligentni ludzie o tym nie wiedzą”

w Bez kategorii


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze
Théodore de Bry i jego prace przyczyniły się do stworzenia czarnej legendy Hiszpanów
Théodore de Bry i jego prace przyczyniły się do stworzenia czarnej legendy Hiszpanów

Początek tzw. nowoczesnej historii to z miejsca morze krwi. A co w tym jest najciekawsze, że rola Kościoła nie była w tym ani w części tak niegodziwa, jak się to zwykło przedstawiać. Kościół nie mógł dać sobie rady, bo ta cała banda opryszków całkiem zwyczajnie i moim zdaniem w wielu wypadkach świadomie [Cortez] użyła go jako parawanu dla swoich łajdactw.
Przyszło im to o tyle łatwiej, że cały ten okres zbiega się równocześnie z działalnością Lutra, z okresem dla Kościoła co najmniej „gorącym”. Rola Kościoła jest w tej całej aferze umyślnie tak zababrana, że do dziś dnia nawet inteligentni ludzie nie wiedzą o takich „drobiazgach” jak Las leyes de Indias, nadane przez Filipa II li-tylko pod wpływem duchowieństwa (Las Casa głównie), z 8-godzinnym dniem pracy w XVI wieku (!!), z normami płacy, pracy i opieki, z uszanowaniem życia rodzinnego Indian.

I to nie było wyłącznie na papierze, bo weź pod uwagę, że już drugi wicekról Meksyku zrealizował to, uwolnił 150 000 Indian z morderczych kopalń, a ówczesnym kapitalistom, którzy rozpętali wprost burzę przeciwko temu, odpowiedział: „Wolność Indian jest więcej warta niż wszystkie kopalnie świata”.

woodrow-wilson
Woodrow Wilson

I kiedy dziś zapytasz Hiszpana wprost, to co było przyczyną upadku tego wspaniałego Imperium, co spowodowało, że ta potężna i przebogata Hiszpania z całym jej olbrzymim kapitałem prysła jak bańka mydlana, to Ci odpowiada z jadowitym uśmiechem: „To przez Kościół”. Właśnie, właśnie. Kościół rozsadził tu to, czego nie udało się rozsadzić w koloniach anglosaskich nie spenetrowanych przez katolicyzm i dlatego Anglosasi potrafili znacznie dłużej utrzymać swoje imperium kolonialne. Tam ani na chwilę nie weszły w życie Las leyes de Indias…

[quote]A trzeba także pamiętać, że Wilson w tym czasie, kiedy kazał narodom stanowić samym o sobie (w gruncie rzeczy miał je gdziesik), planował równocześnie zabór Meksyku i jedyną przeszkodę w przeprowadzeniu tej inkorporacyjni widział w katolicyzmie tego kraju. Bez podminowania go, ani rusz.[/quote]

Andrzej Bobkowski, Listy do Jerzego Turowicza 1947-1960, Biblioteka Więzi, Warszawa 2013, s. 78-79. List z 9.I.1950 r. 

(45)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.